Wiek dojrzały i zmiany w Tobie, jakie temu towarzyszą

Wiek 50+ to dla niektórych czas wielkich zmian. Faktem jest, że z wiekiem nasz organizm zaczyna pracować coraz wolniej. Ta niekorzystna zmiana dotyka również układ pokarmowy. Ilość wydzielanych soków trawiennych oraz śliny zmniejsza się, co znacznie wydłuża czas trawienia pokarmu. Co więcej, pogarsza się również praca jelit, przez co coraz częściej mamy do czynienia z problemami takimi jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia czy zgaga. To w oczywisty sposób zniechęca osoby starsze do spożywania odpowiednich potraw, w odpowiedniej ilości. Jednakże, objawy te występują przede wszystkim wtedy, gdy spożywa się nieodpowiednie produkty.
Starzejący się organizm zmienia swój skład: zmniejsza się wzrost zawartości tłuszczu ustrojowego, zmniejsza się zawartość tkanki mięśniowej, zmniejsza się zawartość składników mineralnych (efekt- osteoporoza). U osób starszych mają miejsce: przytępienie smaku i zapachu (efekt- brak apetytu), braki w uzębieniu (efekt- źle rozdrobniony pokarm), niski poziom aktywności fizycznej (efekt- obniżenie tempa przemiany materii), spadek wody w organiźmie (efekt- zła kondycja skóry), etc.
Na wiele z tych zmian osoba starsza nie może mieć wpływu, gdyż zmiany te są zapisane genetycznie, jednak procesy te mogą zostać przyspieszone lub opóźnione poprzez czynniki środowiskowe. Nie dostosowując diety do nowych warunków, osobom starszym grożą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też ogólne pogorszenie samopoczucia wynikające z niedoborów składników odżywczych.


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--