Ulegasz presji młodości? Dokucza Ci wiek dojrzały? Niepotrzebnie

 

Dzisiejsze kanony piękna skupione są na kulcie wiecznej młodości, począwszy od urody, smukłej, wysportowanej sylwetki po ukrywanie chorób, śmierci i micie szczęśliwości do grobowej deski. Coraz częściej wśród starszej populacji zauważa się chęć ukrycia wstydliwych i szpecących ich zdaniem zmarszczek, siwych włosów, rodzi się w nich chęć operacyjnego poprawienia urody.
Z czego to wynika? Być może oddziałuje presja otoczenia, ale w głównej mierze osoby wchodzące w wiek dojrzały chcą mieć nadzieję, że starość ich nie dosięgnie, ba nawet łudzą się, że starości, a co się z tym wiąże śmierci wcale nie ma. Niestety jest to błędne myślenie i in szybciej pomyślimy o upływającym czasie tym lepiej dla nas. Zaprzeczając starości, odmładzając się na siłę w pogoni za utraconym pięknem tak naprawdę robimy sobie krzywdę. Odpychamy od siebie skutki starzenia się organizmu, poddajemy się różnym zabiegom, ale zapominamy, że nasze ciało starzeje się razem z nami, więc życie w ciągłej pogoni za młodością ma wpływ nie tylko na to jak wyglądamy i jak się ubieramy, ale również niesie ze sobą skutki zdrowotne. Nieustanna walka ze zmarszczkami czy siwizną skutkuje samozniszczeniem, depresją, czasem bezradnością i ciągłym smutkiem. Chcąc z wiekiem wyglądać coraz lepiej tak naprawdę przestajemy dbać o siebie, o swoje zdrowie i swoją rodzinę, zadręczając ich swoją osobą i swoimi wyssanymi z palca problemami. Jesteśmy sfrustrowani i nieszczęśliwi.
A prawda jest taka, że starzenie się to nie tylko podsiwiała skroń i kilka dodatkowych zmarszczek na twarzy. Starzenie się to mądrość, to wiedza zdobywana przez lata, to inne spojrzenie na świat. To wreszcie inne wartości i cele. To czas na samorealizację, na spełnianie siebie, swoich pasji i zainteresowań. Między ukrywaniem siwej skroni, a spełnianiem siebie jest taka różnica, że poprawianie urody i bieg za młodością to przymus narzucany przez otoczenie, a chęć zdobycia dodatkowej wiedzy, chęć aktywizacji, poznawanie świata, stawiania sobie kolejnych wyzwań to nasz świadomy, niczym nieprzymuszony, osobisty wybór. To czas kiedy nic nie musimy, robimy to co sprawi nam radość i da dużą satysfakcję.
Każdy wiek jest piękny, każdy ma swój urok, ważne jednak jest to, aby zaakceptować przemijanie i przeżyć ten czas jak najlepiej czerpiąc od życia wszystko co najlepsze.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--