Sprawdź jaki masz katar

 

Jakby nie patrzeć to oba spędzają sen z powiek. Oba są niemiłosiernie dokuczliwe i na każdego z nich szukamy naprędce wielu sposobów by się ich pozbyć. Tylko jak odróżnić czy to katar sienny czy zwykły?
Zwykły katar występuje wtedy, gdy jesteśmy podziębieni. Zwykle mija szybko, ale by się z nim uporać nie należy zbyt często wychodzić na powietrze, trzeba pić dużo ziołowych herbatek, soków i wody oraz stosować inhalacje i krople do nosa, aby sobie nieco ulżyć, przynajmniej podczas snu.
Inaczej ma się walka z katarem siennym czyli alergicznym. Wiosna to najpiękniejsza pora roku jednak niezbyt przyjazna dla biednych alergików, którzy niemal modlą się o kawałek przestrzeni, w której nie będą pyliły drzewa i kwiaty. Kichanie, prychanie, załzawione oczy i chusteczki w ręku non stop to dla nich ciężkie życie.
Czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim jest dość obfity, bezbarwny i wodnisty. Staje się intensywny w kontakcie z alergenem. W tym czasie nie odczuwamy podwyższonej temperatury, ale jego objawy są wyraźne, stąd czerwone oczy (często występuje ich swędzenie), napadowe kichanie, częste zapalenia spojówek i swędzący nos. Zwykle występuje podczas wiosny i lata gdy pylą trawy i drzewa. Alergik może mieć też uczulenie na domowy kurz czy sierść zwierząt, dlatego raczej należy unikać z nimi kontaktu jak również bardziej niż zwykle przestrzegać zasad higieny. Osoba uczulona na kurz powinna niestety zrezygnować z pięknych okiennych zasłon czy dywanów, które najbardziej absorbują kurz.
Katar alergiczny utrzymuje się kilka tygodni jeśli alergik jest uczulony na pyłki, ale jeśli na kurz to niestety katar trwa niemal cały rok.
Niestety z naturą nie wygramy i żeby chociaż troszkę sobie pomóc warto dwa razy dziennie płukać nozdrza roztworem soli fizjologicznej lub morskiej. W aptekach dostępne są bez recepty przeróżne preparaty dla alergików typu krople, tabletki, czy aerozole mające złagodzić katar sienny.
Ostatnio bardzo modna stała się nowa metoda dosyć inwazyjna, ale bardzo skuteczna. Polega na wprowadzeniu do nozdrzy włókna lasera diodowego, który emituje światło za pomocą którego tworzą się małe zrosty przez co nos bardziej się oczyszcza, a wydzielina nie zalega już tak bardzo. Niestety koszt jest dosyć wysoki, bo cena zabiegu to ok. 1000 zł, przy czym efekty zabiegu utrzymują się przez kilka lat.
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--