Piękna sylwetka bez wyrzeczeń

 

Kiedy osiągamy wiek 50+ zachowanie szczupłej sylwetki staje się bardziej skomplikowane niż wtedy, kiedy przekraczaliśmy 30 – tkę. Na ten proces składa się wiele przyczyn. Kluczowym powodem tycia jest stan oraz ilość naszych mięśni. To one odpowiadają za zużywanie znacznej części energii, a ich ubytek powoduje, że tej energii tracimy mniej. Tak więc w momencie kiedy znika tkanka mięśniowa w jej miejsce pojawia się tkanka tłuszczowa, która raczej nie zużywa energii. Skutek tego jest taki, że po osiągnięciu pewnego wieku przybieramy na wadze od niemal wszystkiego co włożymy do ust. Spowolniony metabolizm również powoduje, że nasze kształty zaokrąglają się. Nie można też zapomnieć o błędach żywieniowych. Jeden herbatnik w ciągu dnia może nie zaszkodzi, ale systematyczne, codzienne jego konsumowanie zwiększy wagę o jeden kilogram na rok, co w przeliczeniu na 10 lat daje 10 kg więcej. To tylko z jednego herbatnika dziennie, a co jeśli dodamy do tego jeden mały batonik do kawki czy kawałek tłustego mięsa z sosem na obiad? Trochę się tego niestety nazbiera.
W miarę jak przybywa nam lat, zmiany hormonalne, które w nas zachodzą przekształcają sposób funkcjonowania organizmu. U kobiet zmiany dotykają gospodarki hormonalnej. Wraz z nadejściem menopauzy znikają hormony, ciało wchodzi w stan spoczynku i nie zużywa już energii jak dawniej, a to niestety oznacza nagromadzanie się tłuszczu i większy obwód w pasie. Jeśli dodatkowo z różnych przyczyn odmawiamy sobie sportu ( a bo koleżanka przyszła, a to deszcz pada, a to zimno itd. ), to do mięśni sukcesywnie i na stałe wnika tłuszcz.
U mężczyzn za sprawą androgenów tłuszcz zwykle odkłada się w górnych partiach ciała czyli na brzuchu. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej nasila proces, w którym tkanka mięśniowa zastępowana jest przez komórki tłuszczowe.
Zatem co zrobić, żeby ograniczyć ilość odkładanego tłuszczyku?
Przede wszystkim ćwiczymy mięśnie. Przez ok. 30 minut dziennie uprawiajmy aktywność fizyczną dobraną do naszych upodobań i dostosowaną do możliwości. Może to być bardzo teraz modny nordic walking, marszobieg, zwykły szybszy marsz. Można wykorzystać końcówkę pięknych słonecznych dni i wybrać się na rower. Z koleżanką, z kolegą. Towarzystwo motywuje do wyjścia z domu.
Dieta. To słowo wielu osobom kojarzy się z wyrzeczeniami i odstawieniem z jadłospisu wszystkiego co lubimy. Tak jednak nie jest. Przestawmy się na produkty zdrowe, sycące, ale z niską zawartością tłuszczu. Postawmy na błonnik, witaminy, białka i zdrowe tłuszcze. Ważne też żeby jedząc nie spieszyć się. Przeżuwać każdy kęs powoli. Cieszyć się nim i celebrować. Czy wiecie, że informacja o pełnym żołądku idzie do mózgu po 20 minutach od jedzenia?. Zatem nie przejadajmy się. Zastosujmy tzw. dietę garstkową, tzn. jemy tyle ile zmieścimy w zagłębieniu naszych dłoni i ani grama więcej. Zobaczycie jak szybko wasz organizm przyzwyczai się do tego.
Zakupy. Nigdy nie robimy ich na głodnego. Wiadomo, że kupujemy oczami i jak jesteśmy głodni kupujemy podwójnie rzeczy, które nie powinny znaleźć się w naszym koszyku, sięgamy po nie i zjadamy w szybkim tempie jakby ktoś nas gonił. A potem to już tylko kanapa, pilot, telewizor i do szczęścia nic nam nie potrzeba. Niestety to najszybsza droga do otyłości, a przecież tak niewiele trzeba, żeby zachować piękną sylwetkę bez wyrzeczeń.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--