Męcząca beznadziejność - czy to już depresja?

 

Beznadzieja, ciągły smutek i żal, wszechogarniająca melancholia. Czy to już depresja czy jeszcze chwilowe załamanie? Takim stanom należy bacznie się przyjrzeć. Bo jak jeszcze jakieś niepowodzenie jedno czy dwa nie zwala z nóg, to już ciągłe narzekanie, uczucie przygnębienia i smutku wszystkim dałoby nieźle w kość. Szybka diagnoza sytuacji pozwoli na szybką decyzję o leczeniu. Depresja nie jest stanem tymczasowym, jest chorobą, która narobi niezłego bigosu w mózgu i trzeba ją niewątpliwie leczyć. Jest to choroba, która robi pustkę w życiu, odbiera nadzieję na lepsze jutro i całkowicie pozbawia sił. Nie przebiera w ludziach, atakuje bez względu na status w społeczeństwie i zasobność portfela.
Lekarze specjaliści nazywają ją głębokim przygnębieniem połączonym z nieustającym, utrwalonym żalem i smutkiem.
Niepokojące objawy:
 • obniżenie nastroju,
 • utrata apetytu,
 • zaburzenia snu,
 • brak zainteresowania i odczuwania przyjemności,
 • znaczny spadek energii,
 • obniżenie własnej wartości i sprawności myślenia.
Na tą wyniszczającą chorobę przeważnie zapadają ludzie, którzy utracili kogoś bliskiego, stracili stabilność w związku, zostali pozbawieni pracy jak i tacy, których przytłacza natłok obowiązków. Wśród kobiet z depresją przeważają chore, zapracowane matki i żony, na których barkach jest przeważnie cały dom.
Najczęściej choroba daje o sobie znać, gdy przychodzi wiek 30 – 40+, następny jej szczyt przypada na wiek 55+ oraz wiek 60+. Ludzie starsi, którzy zmagają się z depresją to taka grupa osób, która najgorzej sobie radzi z chorobą. Nie są przygotowani na to co niesie ze sobą życie, wiek dojrzały ich przygnębia, brakuje pomysłu na spędzanie wolnego czasu, niekiedy doskwiera samotność. W mózgu zaczynają przeważać myśli odrzucenia, porażki, rozczarowania. Wielokrotnie osoba chora nadużywa alkoholu myśląc, że to złagodzi smutek. Jest to błędne myślenie, bo alkohol tylko ten smutek potęguje i zamiast rozwiązać problem, niestety wzbudza agresję.
Jak leczyć depresję?
Po pierwsze potrzebna jest odpowiednia diagnoza, która pozwoli na prawidłowe leczenie. By naprawdę komuś pomóc potrzebna będzie rozmowa z psychiatrą, który stworzy plan terapii. Potrzebne będą leki przeciwdepresyjne, które pozwolą na proces regeneracji komórek mózgowych. One nie zmieniają świadomości i nie są uzależniające, ale spowodują, że będzie można wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Przy leczeniu łagodnych form depresji często wystarczy sama psychoterapia.
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--