Kreatywność, a młodość

 

Wbrew pozorom kreatywność nie jest cechą zarezerwowaną wyłącznie dla wybrańców obdarzonych niesamowitymi zdolnościami. Pewne jej cechy drzemią w każdym człowieku, trzeba je jednak umieć dostrzec i z siebie wykrzesać.
Kreatywność pomaga wyjść naprzeciw zmianom jakie niesie ze sobą starzenie się.
Osobom twórczym łatwiej jest pogodzić się z upływającym czasem. Nie zagłębiają się w problem, tylko szukają w głowie wielu rozwiązań, przez co nie mają poczucia znalezienia się w sytuacji bez wyjścia.
Twórczość, kreatywność, a zwłaszcza przyswajanie nowej wiedzy nie pozostaje bez wpływu na zdrowie fizyczne. Udowodnienie sobie, że jest się w stanie zrobić coś o co wcześniej nie podejrzewalibyśmy siebie, może spowodować, że odczujemy większą kontrolę nad własnym życiem.
Aby obudzić w sobie kreatywność trzeba troszkę nad tym popracować, a czas wolny seniorów jest na to świetnym momentem.
Działanie twórcze zwykle kojarzone jest ze sztuką malowania czy pisaniem pięknych wierszy.
Nie doceniamy twórczości jaką jest sztuka np. kulinarna. Być może nie wiemy, że gotowanie czy pieczenie jest nie lada wyzwaniem, sztuką samą w sobie. Wąchanie nieużywanych dotąd przypraw, smakowanie ich i wykorzystywanie bardzo wszechstronnie oddziałują na nasz mózg. Łączenie smaków w pary wymaga wyobraźni i kreatywności. Umiejętności przewidywania jakie efekty stworzona kombinacja przyniesie. Tych umiejętności nie nabywa się z dnia na dzień. Do tego potrzebny jest trening, ciągłe powtarzanie, udoskonalanie. To trening umysłowy, pomaga obudzić uśpione komórki, mózg pracuje na intensywnych obrotach, dzięki czemu jest pobudzony, pełny rozmaitych myśli i dużo, dużo młodszy. A młodszy umysł to w rezultacie młodsze ciało.
Ktoś kto kocha otaczać się pięknymi zapachami może nie wiedzieć, że właśnie w tej chwili układa mu się w głowie zamysł stworzenia swojego ulubionego aromatu. To również jest kreatywność. Myśli o tym co lubi, jak to zrobi i z jakich narzędzi skorzysta to też jest twórcze myślenie. Wytworzenie czegoś co lubimy i nawet nie wiemy, że potrafimy bywa bardzo ekscytujące. Nagle staje się to proste do wykonania, cieszymy się na samą myśl o tym, a to sprawia, że jesteśmy zadowoleni, szczęśliwi, przystępujemy do działania. I znowu mózg zostaje intensywnie eksploatowany przez co staje się młodszy. Stworzenie własnego zapachu polecane jest w szczególności osobom starszym, które mają problemy z ustaleniem zapachu, bo mają osłabiony już węch. Świetnym sposobem dla nich będzie rozpoznawanie smaków potraw czy przypraw. Wiadomo, że ludzki smak i węch w miarę upływu lat słabnie, ale nigdy nie jest za późno by pobudzić korę węchową do pracy.
Możliwości w otaczającym nas świecie do pobudzenia kreatywności jest wiele. Nie musimy umieć pięknie malować czy rzeźbić. Uszyć własnoręcznie przytulankę czy poduszeczkę najlepiej jak się potrafi to już dowód na to, że mamy w sobie talent. I nawet jak coś nie wyjdzie, nie należy się tym zrażać. Tylko częstymi próbami i samozaparciem możemy do czegoś dojść. Sprawi to, że poczujemy się pewni, nie będziemy odosobnieni, a to da motywację i siłę, aby przeć do przodu dalej.
Będziemy potrzebni i młodsi duchem i ciałem....
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--