Joga - antidotum na wszystko

 

Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, które przekonują o nierozerwalnym związku pomiędzy ciałem, a umysłem. Jogę warto uprawiać ze względu na chęć poprawy zdrowia, kondycji jak również dobrego samopoczucia, ale z pewnością jej fenomen tkwi w rozwoju osobistym, który pozwala żyć w harmonii z sobą i z otoczeniem.
Joga to najmniej forsowna forma aktywności fizycznej, dlatego też najbardziej polecana jest osobom starszym, gdyż nie wymaga od uczestnika zbytniego rozciągania się i sprawności fizycznej. Co więcej ciało w wieku 55+ wskutek codziennych obciążeń zaczyna ulegać zesztywnieniu, zaczynamy odczuwać problemy z chodzeniem i poruszaniem się, a joga znacznie ten stan eliminuje.
Udowodniono, że ten sposób aktywności ruchowej pozwala zwolnić tempo tych niekorzystnych zmian co skutkuje poprawą ogólnej kondycji.
Jak wyglądają zajęcia?
Przede wszystkim przygodę z jogą należy zacząć od wybrania sprawdzonego cieszącego się dobrą opinią klubu. Jak każde ćwiczenia tak i joga rozpoczyna się od prostych, rozciągających ćwiczeń typu: skłony, przysiady, wymachy rąk i nóg. W dalszej kolejności przechodzi się do następnych etapów, czyli pozycji jogi, których jest kilkadziesiąt. Najpopularniejsze z nich i najprostsze to kwiat lotosu, pozycja psa z głową w górze i pozycja psa z głową w dół. Zatem żaden senior nie będzie się obawiał, że będzie musiał robić szpagat. Każde kolejne zajęcia pozwolą zauważyć na jakim etapie jest ciało. Jak bardzo zesztywniałe stawy stają się ruchome, jak poprawiło się krążenie krwi, jak organizm staje się odporny oraz jak poprawia się praca różnych organów wewnętrznych, na które uprawianie jogi ma ogromny wpływ.
Podsumowując: Na jogę nigdy nie jest za późno, więc wiek to żadna przeszkoda. Nie ma przeciwwskazań do jej uprawiania, szczególnie polecana kobietom, gdyż reguluje gospodarkę hormonalną, wskazana osobom ze schorzeniami kręgosłupa. Joga to antybiotyk na wszystkie kłopoty, wzmacnia poczucie wartości i zmienia wewnętrznie co skutkuje zwiększonym apetytem do życia i ciągłą chęcią samorealizacji i doskonalenia.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--