Czad - cichy zabójca

 

Okres grzewczy w wielu domach rozpoczął się na dobre. Według danych statystycznych każdego roku w całej Polsce w wyniku zatrucia czadem śmierć ponosi kilkadziesiąt osób. To bardzo przygnębiające informacje.
Czym jest czad zwany cichym zabójcą?
To bezzapachowy, bezbarwny i trujący tlenek węgla, który jest lżejszy od powietrza co sprawia, że w łatwy sposób się z nim miesza. Wykazuje silne właściwości toksyczne. Działa w taki sposób, że blokuje dostęp tlenu do organizmu powodując uduszenie. Tlenek węgla w układzie oddechowym wiąże się z krwią ponad 200 razy szybciej niż tlen, więc uniemożliwia prawidłowe jego rozprowadzenie powodując uszkodzenia mózgu i innych organów. Ostre zatrucie czadem to trwałe i nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, niewydolność wieńcowa, zawał i bardzo często nawet śmierć. Objawy zatrucia może mieć osoba, którą boli głowa, ma zawroty, jest senna, ma trudności w oddychaniu i czuje znużenie. Taka osoba nie ma siły uciekać z pomieszczenia, jest bierna, traci orientację, nie potrafi ocenić sytuacji i traci przytomność i jeśli nikogo w pobliżu nie będzie, kto mógłby zareagować to niestety osoba umiera. Niestety często też jest za późno na udzielenie pomocy osobie, którą czad otruł we śnie. Takich przypadków jest bardzo wiele.
Podstawową przyczyną zatruć jest nieodpowiednie, niepełne spalanie, do którego może dojść gdy brak jest właściwej wentylacji w mieszkaniu. Dlatego też należy dostarczyć stały dopływ świeżego powietrza do pieca, kuchenki gazowej itd. i zapewnić możliwość swobodnego ujścia spalin. Tyle powietrza ile wprowadzimy do mieszkania, tyle samo spalin wyjdzie na zewnątrz.
Jak można zapobiec zatruciu?
Przede wszystkim jak już wspomnieliśmy, dostarczamy dużą ilość świeżego powietrza do mieszkania, nie bójmy się uchylać okien nawet, gdy jest sroga zima i szczególnie, gdy korzystamy z jakiegokolwiek urządzenia zawierającego ogień. Nie wolno też zasłaniać kratek wentylacyjnych czy otworów nawiewnych.
Urządzenia powinny być sprawne i użytkowane w sposób jaki podaje producent. Systematycznie sprawdzać cug powietrza. Dla własnego bezpieczeństwa we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu nie tylko w sypialni rozmieścić czujniki tlenku węgla.
Przestrzegać okresowych badań technicznych każdego urządzenia, a do instalacji nowego lepiej skorzystać z usług fachowca nawet wtedy, gdy myślimy, że sami potrafimy to zrobić bez pokrywania dodatkowych kosztów za usługę. Osoba wykwalifikowana ma większe doświadczenie i być może wielu ludziom podaruje tak naprawdę życie. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy chcieli zrobić to na własną rękę. To jest cena waszego pięknego życia i nie zmarnujcie go.
Jak udzielić pomocy osobie z widocznymi objawami zaczadzenia?
Otworzyć wszystkie możliwe okna i drzwi. Wynieść osobę na zewnątrz w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze. Rozluźnić poszkodowanemu ubranie, pasek, guziki w koszuli itd. , ale nie doprowadzić do wyziębienia organizmu. Jak najszybciej skontaktować się ze służbami ratowniczymi. Jeśli zauważymy, że poszkodowany nie oddycha, udzielamy pierwszej pomocy, wykonujemy sztuczne oddychanie i masaż serca.
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--