Ciesz się zdrowiem przez długie lata.

 

Niedługo święto każdej mamy. Jedne chyba z najpiękniejszych i wzruszających w roku. Drogie seniorki zróbcie sobie wspaniały prezent, podarujcie sobie nowe życie, wybierzcie się na kompleksowe badania i cieszcie się zdrowiem przez długie lata.
Badania profilaktyczne powinno się wykonywać raz w roku, to nie często, a mogą niejednokrotnie uratować życie.
Co warto zrobić?
Analiza moczu. Z ogólnie przeprowadzonego badania można zdiagnozować zakażenie cewki moczowej, pęcherza, nerek czy miedniczek nerkowych. Można też wykryć wirusowe zapalenie wątroby czy cukrzycę.
Analiza krwi. Dzięki badaniu możemy wykryć białaczkę, anemię a nawet zakażenie, o którym istnieniu nawet nie wiemy. Krew do badania najlepiej oddać rano kiedy jeszcze jesteśmy na czczo, a godzinkę przed badaniem wypić szklankę wody, która rozrzedzi krew i będzie łatwiej ją pobrać.
Wizyta u ginekologa. Cytologia to podstawa. Badanie to pomaga wykryć raka szyjki macicy, czy infekcję dróg rodnych. Bardziej szczegółowe badanie usg pozwala na wykrycie raka jajnika, torbiele i policystyczne jajniki.
Wizyta u okulisty. Bardzo ważna ze względu na fakt, że z wiekiem dochodzi do zwyrodnienia plamki żółtej i jaskry. Dobrze zrobić pomiar ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka.
Co dwa lata warto wybrać się na mammografię, która jest badaniem radiologicznym i pozwala na wykrycie guzków mających mniejszą średnicę niż 5 mm. Zazwyczaj są to włókniaki i niezagrażające życiu torbiele, ale zmiany mogą mieć również charakter nowotworowy, dlatego też badań tych nie należy lekceważyć. Każda kobieta między 50, a 70 rokiem życia może takie badanie wykonać zupełnie za darmo, jednak nie częściej niż jeden raz na dwa lata, gdyż jest to w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Raka Piersi.
Regularnie co dwa lata trzeba robić usg jamy brzusznej, gdyż po osiągnięciu wieku 50+ zwiększa się zachorowalność na nowotwory. Podczas usg można ocenić wielkość i kształt woreczka żółciowego, wątroby, macicy, przydatków i trzustki. Badanie brzucha pozwoli sprawdzić czy występują guzy, bruzdy i złogi.
Dzięki tym podstawowym badaniom przeprowadzanym regularnie można wykryć wczesne stadia wielu chorób i skutecznie z nimi walczyć.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--