Bolące plecy? Jest na to rada

 

Ramiona wyprostowane, głowa uniesiona, brzuch wciągnięty to sposób na to, aby nasz kręgosłup był w świetnej formie. Gdy pojawia się ból należy działać szybko i zdecydowanie bo nie oszukujmy się, ale osiągając wiek 50+ coraz częsciej zaczynamy odczuwać męczące dolegliwości.
Kręgosłup, na którym opiera się całe nasze ciało składa się z czterech odcinków i dopóki nie boli nikt z nas nie zastanawia się jak działają. Tak więc „nasze rusztowanie” to kręgi z krążkami międzykręgowymi zwanymi potocznie dyskami. Zmniejszają wstrząsy i działają jak poduszki. Gdy zaczynają boleć to znak, że są zmęczone i potrzebują pomocy.
Zacznijmy od góry, czyli od odcinka szyjnego kręgosłupa. Na ból tej partii ciała narażeni są ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, pracują w biurach. Odcinek szyjny składa się z siedmiu kręgów, które utrzymują głowę. Ból w tej okolicy świadczy o tym, że zbyt długo pochylamy się nad klawiaturą lub spoglądamy w monitor, ( który często ustawiony jest z naszej lewej lub prawej strony, a nie na środku), albo przy wykonywaniu prac domowych np. zbyt długo pochylamy się nad kuchennym stołem. Czujemy wtedy efekt takiego nieprzyjemnego pieczenia w okolicy karku, co oznacza, że mięśnie są napięte i nie dają rady utrzymać głowy. Co powinniśmy zrobić? Zrobić sobie krótką przerwę, przejść się po korytarzu, wykonać szyją kilka okręgów, a wieczorem wziąć ciepłą kąpiel i zrobić codzienny masaż szyi, który rozluźni mięśnie.
Odcinek piersiowy. Ma dwanaście kręgów i zwykle daje o sobie znać, gdy jesteśmy zgarbieni. Ból jest uciążliwy, ostry i nie pozwala swobodnie oddychać. Boli też, gdy zbyt długo siedzimy przed komputerem. Jak złagodzić dolegliwość? Przede wszystkim zadbać o prawidłową postawę, czyli ramiona wyprostowane, łopatki do tyłu, głowa uniesiona do góry i wciągnięty brzuch. Można też w domu zrobić z własnego ciała „kołyskę” i czynność powtarzać z dziesięć razy. Dobry sposób to nordic walking. Wzmocni mięśnie piersiowe i dodatkowo dotleni płuca.
Odcinek lędźwiowy. Odpowiedzialny jest za utrzymanie całego ciężaru ciała. Noszenie ciężkich sprawunków, złe łóżko do spania, a nawet noszenie zbyt wysokich obcasów sprawi, że w tych okolicach poczujemy ból, bo mięśnie są zbyt napięte. Aby temu zapobiec zadbajmy o dobry materac do spania lub łóżko. Powinno być niezbyt miękkie i nie za twarde.. Najlepsze są ze sprężynami, które dopasują się do wypukłości ciała. Buty powinny być o elastycznej podeszwie na obcasie nie większym niż 4- 5 cm.
Aktywność fizyczna to dobry sposób na złagodzenie bólu. Spacer z kijkami, jazda na rowerze czy przysiady na pewno pomogą i wzmocnią lędźwia.
Odcinek krzyżowy. Mówi się, że najbardziej dokucza kobietom w ciąży, jednak osoby ze zbyt dużą wagą, wadą postawy jak skolioza lub prowadzący siedzący tryb życia również odczuwają nieprzyjemny ból w tym miejscu. Aby mu zapobiec powinniśmy zadbać o dietę i odciążyć kręgi od nadprogramowych kilogramów. Prawidłowa postawa też ma duże znaczenie. Ćwiczenia na piłce dmuchanej będą świetne dla wzmocnienia mięśni brzucha i pleców.
W tym wszystkim ważne jest to, żeby nabrać dobrych nawyków. Chodzić z głową uniesioną do góry nie garbić się, kucać nie schylać się. Kilka prostych zasad wiele zrobi dla naszego kręgosłupa, który doskonale przeprowadzi nas przez życie, bo przecież o to chodzi....
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--