5 sposobów na wypracowanie pozytywnego myślenia

 

Świat jest takim jakim go widzimy. W jego postrzeganiu nie ma niczego obiektywnego. Coś co dla jednych jest wyznacznikiem szczęścia i spełnieniem marzeń, dla innych nie ma żadnego znaczenia i często też żadnej wartości. Każdy z nas w okresie dorastania stał się bardziej pesymistą lub bardziej optymistą. Ale nie znaczy to, że takimi mamy pozostać do końca życia. Różnie w życiu bywa, więc z pozytywnego optymisty możemy stać się pesymistami w oka mgnieniu. Schematów, które mają wpływ na nasze samopoczucie można się nauczyć. I warto to zrobić, ponieważ optymizm i pozytywne myślenie niosą ze sobą skutki, które znacznie wpłyną na poprawę zdrowia psychicznego.
Pozytywnego myślenia możemy się wyuczyć. Ale nie na zasadzie zmuszania się do szczęścia, bo tak trzeba, bo to dobre rozwiązanie. Aby się tego nauczyć, musimy być szczerzy sami ze sobą. Praca nad znajdywaniem w sobie radości jest trudna szczególnie dla osób osiągających wiek 50+. Po pięćdziesiątce organizm zwalnia tempo, zdrowie zaczyna szwankować, coraz częściej zapadamy na depresje związane z wiekiem. Prościej mówiąc poddajemy się, zamiast walczyć. Od tego jaki styl życia prowadzimy zależy przebieg tego procesu, który za pomocą kilku sposobów możemy całkowicie spowolnić.
 1. Aktywizacja społeczna, czyli kontakt z otoczeniem. Nic tak dobrze nie robi jak towarzystwo, przy którym zapominamy o codziennych bolączkach. Kontakt z otoczeniem, zastrzyk świeżego powietrza i naturalne światło w postaci promieni słonecznych bardzo korzystnie wpłyną na dobre samopoczucie.
 2. Koncentracja nad własnymi umiejętnościami. Każdy z nas znajdzie w swoim środowisku coś co kiedyś robił, ale z różnych przyczyn zaprzestał. Albo coś co jeszcze nie tak dawno dawało mu wiele radości, spełnienia i satysfakcji. Warto te umiejętności odnowić, obudzić w sobie na nowo i przekonać się, że to co zrobiliśmy było znakomite i, że mamy powody do dumy.
 3. Znacie grę Polyanna? Jeśli nie, zagrajcie w nią koniecznie. Gra ta często nazywana jest grą w zadowolenie. Dzięki niej znajdujemy wiele pozytywnych stron nawet w sytuacji, która może nas przerasta.
 4. Przywołanie dobrych wspomnień. Warto opanować tą umiejętność szczególnie w momencie zatroskania, zadumy nad czymś, w złych chwilach. Nie będzie to łatwe, ale znalezienie w pamięci tego co było dobre, co dawało radość i szczęście w momencie, gdy jest nam źle z pewnością podniosą na duchu.
 5. Zapiski w pamiętniku. Fajną sprawą wydaje się być zapisywanie w pamiętniku tego, co do tej pory wydarzyło się w naszym życiu. Osoby pesymistycznie nastawione do życia często nie zauważają jak wiele pozytywów przeżyli. Każdy zapisek pozwoli na przeanalizowanie i bardziej realistyczną ocenę, czy rzeczywiście spotykały nas same złe chwile. Co więcej, jeśli utwierdzimy się w przekonaniu, że na palcach jednej ręki policzymy to co niemiłego nas spotkało, bardziej nastawimy się na zauważenie pozytywnych stron, a co za tym idzie odniesiemy wrażenie, że będą się one coraz częściej zdarzały. A to z kolei zaowocuje tym, że będziemy życzliwsi dla innych, częściej będziemy się uśmiechali i czerpali większą radość z życia.
Powodów do optymistycznego myślenia możemy szukać również w tym co dzieje się tu i teraz jak również w tym co będzie. Przyszłość może być nadzieją na lepsze jutro pod warunkiem, że nie będziemy na nią spoglądali jak na zagrożenie lecz na szansę na coś lepszego. Na zmiany, które możemy sami zapoczątkować i pielęgnować je przez resztę życia. Na zmianę naszego dotychczasowego myślenia, nad pracą nad własnym „ja”, nad wyznaczaniem sobie nowych celów i spełnianiem marzeń, czyli zrobieniem w końcu czegoś dla siebie.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--