Ze zmarszczkami za pan brat

 

Zmarszczki to niewątpliwie jeden z objawów wchodzenia w wiek dojrzały. Na ich pojawienie się wpływa wiele czynników. Wiek, promieniowanie UV, geny, hormony, nieodpowiednia dieta, styl życia i wiele, wiele innych.
Najbardziej znane zmarszczki to mimiczne, posłoneczne i grawitacyjne.
Mimiczne powstają jako pierwsze na skutek systematycznych ruchów mięśni twarzy. Tworzą się, bo mrużymy oczy, marszczymy czoło, nos, uśmiechamy się. Skutkiem tego jest utrata jędrności i elastyczności skóry w następstwie czego pojawiają zmarszczki.
Posłoneczne pojawiają się, gdy jesteśmy bezpośrednio narażeni na działanie promieni UV, za często i za długo korzystamy z kąpieli słonecznych i solarium. Niestety takie działanie przyspiesza starzenie się, wzmaga rogowacenie się skóry przez co staje się ona sucha i zniszczona.
Grawitacyjne pojawiają się wraz z upływem czasu i charakteryzują się widocznym „ opadaniem” skóry, podwójnym podbródkiem czy też bruzdami, które pokazują się przy nosie i wkoło ust.
Z wiekiem przestają pracować gruczoły łojowe przez co skóra znacznie traci wilgoć. Dodatkowo ubywa kolagenu, a to sprawia, że brakuje jej elastyczności i sprężystości. Szybko pokazują się tzw. kurze łapki, worki pod oczami, zmarszczki na szyi, czole i dekolcie.
Aby ten proces zminimalizować można zastosować się do kilku wskazówek.
Przede wszystkim unikać nadmiernego opalania bo raz, że spalona słońcem czy solarium skóra nie wygląda dobrze, a dwa znacznie przyspiesza to jej starzenie. Kolejna rzecz to ochrona skóry filtrami o najwyższych wartościach. Dalej, regenerowanie skóry kremami z witaminą A, używanie kosmetyków z kwasami AHA, które nadają się do każdego typu cery. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kremów z witaminą C i E, zieloną herbatą i koenzymem Q10, bo zwalczają wolne rodniki, które powstają pod wpływem np. zanieczyszczeń czy też stresu.
Kosmetyki to jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma styl życia i złe nawyki żywieniowe. Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów również jest przyczyną powstawania zmarszczek. Nikotyna pozbawia organizmu witaminy C, której brak blokuje produkcję kolagenu. Niszczy też włókna elastyczne odpowiadające za sprężystość skóry. Nałogowi palacze to osoby o cerze ziemistej, szarej, często z popękanymi naczynkami krwionośnymi.
Alkohol natomiast odwadnia organizm, wysusza i prowadzi do podrażnienia. Wypłukuje witaminy z grupy B, A, kwas foliowy i wapń, które walczą z upływającym czasem.
Nieodpowiednia dieta jak spożywanie tłustych, ciężkich pokarmów, nadmiar słodyczy i nieregularne picie wody zdecydowanie sprzyjają powstawaniu kurzych łapek. Dlatego zmiana stylu życia i odpowiednio skomponowana dieta na długo zostawią zdrowy, promienny wygląd skóry.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--