Zadatek czy zaliczka? Co wybrać?

W zasadzie i jedno i drugie są rodzajami przedpłaty i płacimy je zawsze przed wykonaniem zlecenia czy dostarczenia towaru, jednak na tym ich wspólna część się kończy. Nie każdy o tym wie i często popełniamy błędy przy odczytywaniu umowy, co wiąże się dla nas ze sporymi stratami.
To rodzaj umowy świadczy o tym, z którym konkretnie rodzajem przedpłaty mamy do czynienia.
Jeśli w umowie dotyczącej danej usługi znajdzie się zapis, że „kupujący zobowiązuje się wpłacić na konto sprzedającego np. dwieście złotych” i nigdzie dalej nie widnieje zapis, że to zadatek na wykonanie usługi, wtedy mamy do czynienia z zaliczką. Zadatek będzie tylko wtedy, jeśli w dokumentach znajdzie się o tym konkretny zapis.
Jest więc spora różnica pomiędzy tymi dwoma przedpłatami, a szybko będzie się można o tym przekonać jeśli z jakichś powodów nie będzie można zakończyć transakcji.
 
Czym zatem jest zaliczka?
To część opłaty za towar czy daną usługę. Jeśli nie dojdzie do wypełnienia umowy, przekazane pieniądze muszą wrócić do osoby, która je wpłaciła. I tu nie ma znaczenia jaki jest powód niezrealizowania transakcji. Jeśli jednak sprzedawca poniósł koszty, to ma całokwite prawo do potrącenia kwoty jaką poniósł pod warunkiem, że w umowie widnieje o tym zapis.
 
A zadatek?
To zabezpieczenie umowy. To tak naprawdę ochrona obu ze stron. Sprzedającego i kupującego. Jeśli jedna ze stron nie dotrzyma warunków umowy, druga może od niej odstapić, zachowując przy tym otrzymany zadatek, albo jeżeli to ona go wpłacała może zażądać podwojonej kwoty. Inaczej sprawa wygląda, jeśli umowę rozwiązano za porozumieniem stron z przyczyn niezależnych od żadnej ze stron, wtedy zadatek w pierwotnej kwocie wraca do osoby, która go wpłacała.
Należy więc bacznie czytać umowę, bo zaliczka może przepaść, a zadatek musimy oddać.
 
Jaki rodzaj przedpłaty wybrać,żeby nie ucierpieć?
Najkorzystniejszy. Większość decyduje się na zadatek, bo zabezpiecza umowę i jej wykonanie. Zaliczka niestety nie daje takiej możliwości. Zlecając remont mieszkania, warto zdecydować się na zadatek. Jeśli wykonawca nie wywiąże się z umowy, możemy mu ją wypowiedzieć i zażądać podwojonej kwoty danego zadatku.
 
A jak kupujemy mieszkanie, dom czy inną nieruchomość?
Sytuacja się trochę komplikuje, bo dając osobie sprzedającej zadatek w wysokości np. 20 tyś zł. musimy być pewni, że jesteśmy w stanie sprostać umowie i , że resztę kwoty na pewno wpłacimy w obowiązującym nas terminie. Jeśli nie damy rady to zadatek przepadnie, a sprzedający ma prawo zażądać 40 tys. To spora kwota. Gdy jednak osoba kupująca ma pieniądze i zależy jej, żeby sprzedający nie zerwał umowy ze względu na inną, lepszą ofertę, warto go przekonać do przyjęcia zadatku.
 
Reasumując. Chcąc, żeby umowa została zrealizowana w terminie, zwróćmy uwagę na zapis o zadatku, który powinien znaleźć się w umowie. Jeśli przedpłata, którą chcemy uiścić nie zostanie konkretnie nazwana,wtedy mamy do czynienia z zaliczką. Prawidłowe odczytanie umowy rozwieje wątpliwości obu stron, a przy tym unikniemy niechcianych nieporozumień i konfliktów, które nie rzadko kończą się procesem sądowym.
W przypadku, gdy umowa zostanie zrealizowana prawidłowo obie przedpłaty zostaną wliczone w cenę transakcji.


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--