Twoje serce bije 24 godziny

 

Mówi się, że prawidłowa praca serca dorosłego człowieka to ok. 70 uderzeń na minutę.
Oprócz tego, że bije bez przerwy, to jeszcze pompuje krew, a jego przedsionki i komory nieustannie kurczą się i rozkurczają. To sporo pracy jak na tak nieduży mięsień.
Po co to wszystko?
Ano po to, że dzięki niemu i całemu układowi krążenia komórki są odżywiane, mogą oddychać, a niepotrzebne produkty przemiany materii są neutralizowane.
Pomimo tego, że serce każdego dnia wykonuje morderczy wręcz wysiłek, to jednak nie ma w tym nic złego jeśli regularnie będziemy zmuszali je do cięższej pracy. Musi się to jednak odbywać oczywiście w granicach rozsądku.
Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym sercem przez lata i chcemy by pracowało bezawaryjnie musimy o nie dbać ze szczególną starannością.
Na początek wskazane jest spojrzenie na swoje nawyki. Styl życia i nawyki żywieniowe. To podstawa i jeśli mamy tą świadomość, że trzeba wprowadzić korekty to je wprowadźmy. Palimy papierosy? Przestańmy na tyle na ile to możliwe. To samo jest z dietą. Wiecie, że jecie za tłusto i za ciężko? Postawcie na lżejsze dania. Dieta wcale nie musi opierać się o surowe warzywa i owoce. Białko mięsa chudego, odtłuszczony nabiał, kolorowe, odżywcze sałatki i ulubione owoce z pewnością nie zaszkodzą. A ruch? Czy bezpośrednio po jedzeniu ucinacie sobie drzemkę? I bardzo dobrze, bo 15 minutowy popołudniowy relax naładuje akumulatory, ale po nawet lekkim obiedzie wskazany jest najpierw krótki spacer lub zwykłe umycie poobiednich naczyń i dopiero wtedy mały relax.
Obowiązkowo nie zrywać się z łóżka na dźwięk budzika, bo szybkie zerwanie się powoduje, że do nóg napływa kilka razy więcej krwi niż w pozycji leżącej. A to sprawia, że jeśli zastawki w sercu nieco szwankują to krew z nóg trudniej się transportuje do góry i serce musi wykonać ogromną pracę, by ją tam dostarczyć. A po co tak mięsień przeciążać jak można poprzeciągać się przez parę chwil i dopiero spokojnie wstać.
Wstaliśmy? Super! To teraz czas na prysznic. Najlepiej niezbyt ciepły. Letni będzie dobry. Ten bardzo ciepły sprawia, że ciało nie jest hartowane i staje się bardzo podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, które znacznie osłabiają serce. Serce starzeje się razem z nami, więc naprzemienny prysznic ( ciepła/ chłodna woda ) sprawi, że serce będzie się kurczyło i rozkurczało, a to doskonała dla niego gimnastyka.
Dodatkowo zamiast codziennych kilku filiżanek kawy warto przynajmniej jedną z nich zastąpić herbatką z miłorzębu lub zieloną, które nie przyspieszają niepotrzebnie bicia serca jak to się ma przy kawie. Wspomniany wcześniej lekki obiad jest jak najbardziej wskazany. Tłuste i ciężkostrawne posiłki nie dość, że zawierają zły tłuszcz, to jeszcze dostarczają nam niepotrzebnego złego cholesterolu, który jest dodatkowym obciążeniem dla pracy serca.
Poza tym ruch, relaks i dobre przygotowanie do nocnego wypoczynku sprawi, że serce będzie zdrowe, wypoczęte i posłuży na lata.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--