Świąteczna Gwiazdka

 

Jest ozdobą świątecznie przystrojonego domu. Ma wiele barw od kremowej, po żółtą, pomarańczową, czerwoną, a nawet różnokolorową. My jednak najczęściej wybieramy tą w kolorze purpurowo czerwonym, ponieważ najbardziej przypomina o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, daje klimat, radość i ciepło.
Gwiazda Betlejemska … Jak o nią dbać, jakie stworzyć jej warunki i czy na pewno jest rośliną pożądaną w naszych domach? Sprawdźmy to.
Poinsecja, bo tak brzmi prawidłowa nazwa tej przepięknej rośliny to bardzo wymagający kwiat. Lubi dużo światła i dlatego powinna stać w dobrze oświetlonym miejscu, jednak nie przepada za ostrym zimowym światłem. Jej ulubiona temperatura to 17- 22 stopnie. Nie lubi stać bezpośrednio nad grzejnikiem, gdyż jej delikatne liście szybko wysuszają się i żółkną. Przeciągom mówi stanowcze nie, źle znosi gwałtowne zmiany temperatury.
Podlewanie ma istotne znaczenie. Gwiazda betlejemska kwitnie zimą i nie wolno dopuścić do jej przesuszenia. Podlewamy ja umiarkowanie, najlepiej co 2 dni, ale uważamy by nie stała w wodzie.
Jeden raz na dwa tygodnie traktujemy ją po królewsku i dajemy jej płynny nawóz. Czynność tą robimy nawet wtedy, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Pod koniec zimy, gdy roślina przekwitnie dajmy jej drugie życie i nie wyrzucajmy na śmietnik. Jeśli kwiat ma formę krzaczastą należy go przyciąć nad drugim, trzecim oczkiem, jeśli jest jednopędowy przycinamy oczko wyżej. Następnie usuwamy najsłabsze pędy. Tak przygotowany kwiat stawiamy na miesiąc w chłodniejsze, niezbyt ciemne miejsce ( ok. 15 st. ). W marcu, gdy śnieg stopnieje umieszczamy poinsecję w mieszkaniu i pielęgnujemy nawożąc ją i odpowiednio nawadniając.
Z racji tego, że ten piękny kwiat jest rośliną krótkiego dnia, to od września musimy zrobić dla niej 10 – cio godzinny dzień i przykryć ją na 14 godzin materiałem nieprzepuszczającym światła.
Nie każdy wie, że ten świąteczny kwiat ma w sobie związki trujące. W jego pędach jest biały sok i to właśnie on jest kłopotliwy. Spożycie mleczka może spowodować podrażnienie jamy ustnej, dlatego kwiat należy trzymać z dala od dzieci. Przy przesadzaniu go najlepiej założyć gumowe rękawiczki, które ochronią przed nieprzyjemnymi skutkami.
Jeśli będziemy stosowali się do tych wytycznych, roślina ta na długo będzie ozdobą naszego domu.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--