Stop Cukrzycy

 

Za nami Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z przeprowadzonych badań wynika, że w naszym kraju cierpi na nią ponad dwa miliony rodaków. To bardzo dużo.
Zauważa się, że cukrzyca nie należy już tylko do osób starszych, zmagają się z nią coraz to młodsze osoby.
Najbardziej czujni powinni być Ci, którzy są obciążeni genetycznie tą chorobą oraz, którzy prowadzą nieodpowiedni styl życia. Osoby z nadwagą, ze zbyt wysokim ciśnieniem i podwyższonym cholesterolem również powinni przebadać się i sprawdzić czy aby choroba nie zaatakowała. Cukrzyca przez dłuższy czas może nie dawać o sobie znać, ale wcześniej wykrytą można w prosty sposób ujarzmić.
Aby utrzymać cukier na odpowiednim poziomie, trzeba zastosować odpowiednią dietę. Dieta bardzo często kojarzona jest z czymś nie do przejścia, z czymś z czym nie każdy da sobie radę, bo jest oparta na wielu wyrzeczeniach i wyeliminowaniu z pożywienia ulubionych produktów. Te skojarzenia są błędne. Wyeliminowanie z pożywienia pewnych produktów nie oznacza, że nie można ich zastąpić nowymi, lepszymi i zdrowszymi. Tak więc w diecie dla cukrzyka powinno znaleźć się chude mięso i bogate w tłuszcze ryby. Zamiast węglowodanów prostych, które ukryte są w białym pieczywie i słodyczach, warto spożywać pieczywo ciemne i gruboziarniste kasze. Jasne pieczywo i słodycze szybko podnoszą poziom cukru we krwi i rozregulowują pracę trzustki. Zbyt wysoki cholesterol zbije wprowadzenie w życie diety niskotłuszczowej. Znakomity wybór to potrawy jarskie zawierające białko roślinne jak fasola, groch i ciecierzyca.
Jeśli poziom cholesterolu przekracza 100 mg/dl, a ciśnienie 140/90 oznacza to, że ryzyko cukrzycy znacznie rośnie.
Ulubiona „mała czarna” bez cukru zawiera przeciwutleniacze, które regulują cukier i dobrze wpływają na wydzielanie insuliny.
Ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta u osób z nadwagą mających otyłość brzuszną. U kobiet przekracza to 88 cm w talii, u mężczyzn powyżej 100/102 cm.
Ograniczona aktywność fizyczna znacznie sprzyja chorobie. Podczas spaceru insulina rozprowadza glukozę po organizmie, nie krąży ona tylko we krwi i problem jej nadmiaru znika, dlatego zaleca się choćby najmniejsze wprowadzenie ciała w ruch.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--