SOS dla naszych nóg

 

Bolą cię nogi? Czujesz, że są obolałe i ociężałe? To może być początek niewydolności żylnej.
Na przewlekłą niewydolność żylną zazwyczaj skarżą się kobiety. Sprawę bagatelizujemy, bo przecież nogi nas nie bolą, żylaków nie mamy to czym tu się martwić. Szkoda, ponieważ przewlekła niewydolność żylna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.
A objawów jest sporo. Uczucie ciężkości, pajączki, skurcze nóg, obrzęki, wylewy podskórne. Wszystko to może doprowadzić do zakrzepicy i owrzodzeń, więc aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niewydolności żylnej należałoby troszkę zmienić styl życia.
Przede wszystkim postawić na zwiększenie aktywności fizycznej i w miarę możliwości ograniczyć siedzący i stojący tryb życia. Wzmożona aktywność fizyczna zmniejszy wagę ciała co ma znaczący wpływ, gdyż u osób z nadwagą częściej pojawiają się obrzęki, bóle podudzi, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. Również leczenie hormonami może spowodować rozwój żylaków i sprzyjać powstawaniu zakrzepicy żylnej. Nie bez znaczenia jest ekspozycja na duże temperatury. Wystawianie ciała bezpośrednio na wysokie słońce lub kąpiele w gorącej wodzie to niewątpliwie wspaniały relaks dający odprężenie, ale osoby zmagające się z chorobą powinny całkowicie z tego zrezygnować, gdyż ciepło nasila ból i obrzęki nóg.
W aptekach dostępne są preparaty, które poprawią przepływ krwi w żyłach co zapobiegnie zakrzepom i zastojom żylnym. Ograniczą zlepianie się płytek krwi, zwiększą plastyczność czerwonych krwinek i zmniejszą nadmierną lepkość krwi.
Podsumowując. Oprócz medykamentów przepisanych przez lekarza specjalistę, aby pomóc naszym nogom zanim będzie za późno trzeba postawić na dobrze zbilansowaną dietę bogatą w owoce typu wiśnie, jagody, pomarańcze, grejfruty, maliny i mandarynki. Znakomite będą produkty zawierające witaminę E, która poprawi krążenie. Świetny będzie olej lniany, który oprócz tego, że zregeneruje skórę to dodatkowo wspomoże leczenie żylaków. Herbatki ziołowe z krwawnika, czy korzenia bagnicy wspomogą leczenie pajączków. Żadnych tłuszczów nasyconych, dużych ilości soli, gdyż niekorzystnie wpływają na kondycję żył.
Nie zapominamy o ciągłym ruchu jak również:
nie zakładamy nogi na nogę, gdyż to spory nacisk na żyły,
nie krzyżujemy nóg,
i nie nosimy obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--