Recepta na młodość? - Wiosenny spacer

 

Przypływ energii, mózg i płuca pełne tlenu, piękna, wyprostowana sylwetka i spalone kalorie. To bez wątpienia zasługa dłuższego codziennego spaceru.
Spacer możemy zaliczyć do dyscypliny sportowej, którą mogą uprawiać osoby zdrowe, cieszące się doskonałą formą i kondycją jak również dzieci, kobiety ciężarne oraz ci, którzy po zimowym, długim śnie nie mogą się obudzić, a ich kondycja ma wiele do życzenia.
Teraz kiedy nastała wiosenna aura trzeba z niej skorzystać i nadrobić wszystkie zaległości, by w okres letni móc wejść z podniesioną głową i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Spacery sprawiają, że organizm jest bardziej dotleniony, szybciej się regeneruje i wchłania więcej substancji odżywczych dostarczanych z pożywieniem. Co więcej kształtuje mięśnie ramion, nóg i pośladków oraz wzmacnia kręgosłup, który nosi nas przez całe życie.
Chodzenie to doskonały sposób na stres. Podczas spaceru uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia i jednocześnie spada adrenalina, która wydzielana jest pod wpływem stresu.
Ale to nie wszystkie jego zalety. Spacer zwiększa wzrost dobrego cholesterolu, poprawia krążenie krwi co doskonale wpływa na serce bo polepsza jego wydolność. Zauważono, że zachowanie regularności w codziennym chodzeniu obniża ryzyko zawału, zmniejsza zachorowanie na cukrzycę typu drugiego nawet o 60%. To dobra wiadomość dla tych, którzy się z nią zmagają.
Godzinne spacery spalają również kalorie. Do 300 kalorii niezależnie od tempa.
Jak zatem ćwiczyć by nie narobić sobie krzywdy?
Przede wszystkim trzeba odpowiednio się ubrać. Nie za lekko, nie za ciężko. Ubiór powinien być dostosowany do pogody. No i oczywiście nie można zapomnieć o bardzo wygodnym, nieuciskającym obuwiu, najlepiej z amortyzowaną podeszwą, która ochroni np. ścięgno Achillesa.
Przed intensywnym spacerem zaleca się spożycie posiłku co najmniej na dwie godziny przed wyjściem. Początkujący chodziarze nie powinni zbytnio się forsować. 15 minutowy spacer na dobry początek w zupełności wystarczy, by potem codziennie przedłużać go o pięć minut.
Aby zmienić spacer w trening, wystarczy zwiększyć jego częstotliwość i tempo. Nordic walking to jest to od czego możecie zacząć, gdyż skutecznie poprawia wydolność organizmu, odciąża stawy, a uprawiany w towarzystwie sprawia, że nie czujemy się zmęczeni.
Podsumowując. Nie ma lepszego treningu na to by mieć zdrową cerę i szczupłą, sprężystą sylwetkę co niewątpliwie jest receptą na młodość.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--