Porady Sercowe

 

Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że aby mieć zdrowe serce trzeba zrezygnować z wielu przyjemności, stosować drakońskie diety i uprawiać niemalże ekstremalne sporty bo to dobre dla serca. Zasięgnęliśmy porady naszego eksperta i dla wszystkich zainteresowanych mamy bardzo dobrą wiadomość. Wcale nie musimy rezygnować z przyjemności! Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek by serce biło żwawiej i jeszcze mocniej.
 
Ploteczki z przyjaciółmi. Nic tak nie ożywia jak spotkania z przyjaciółmi. To znakomity pretekst do wyjścia z domu i zabezpieczenie przed samotnością, która ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Osoby samotne, nie wychodzące z domów, nie szukające towarzystwa często narażone są na różnego rodzaju choroby wieńcowe, choroby serca czy depresję niż te, które nie stronią od wspólnych spotkań. Udowodniono, że unikanie kontaktów towarzyskich jest groźne dla układu krwionośnego i osłabia odporność oraz jest tak samo szkodliwe jak palenie papierosów.
Spotkania przy stole to świetny relax, wspólne biesiadowanie daje niezwykłą przyjemność, wystarczy tylko pamiętać o jednej złotej zasadzie, żeby zachować umiar w jedzeniu nie odmawiając sobie przyjemności. Jak to zrobić? Po prostu jeść zdrowiej, unikać tłuszczy zwierzęcych na tyle ile się da, zamiast masła i smalcu wykorzystać olej rzepakowy i oliwę z oliwek. Potrzebujecie tłuszczu? Proszę bardzo. Jedzcie ryby, które dostarczą Wam niezbędnych kwasów omega – 3 tak bardzo potrzebnych Waszemu sercu.
 
Radość z życia. Pozytywne myślenie powinno być stosowane jak lek na receptę. Nadzieja na lepsze jutro, oczekiwanie na chwile pełne radości i pozytywnych emocji wyzwala energię, pobudza do działania i sprawia, że serce bije jeszcze mocniej. Optymistyczne podejście do życia zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dlaczego? Ponieważ optymistom bardziej zależy na zdrowym życiu i nie dość, że dbają o to co wkładają do garnka to dodatkowo są bardziej aktywni fizycznie, częściej wychodzą do ludzi, czują się potrzebni przez co lepiej radzą sobie ze stresem. Pozytywne myślenie obniża ciśnienie krwi, zmniejsza cholesterol, a to sprawia że na dłużej pozostaniemy w dobrym zdrowiu.
 
Aktywność fizyczna. Zasada: ćwiczymy jak lubimy znajduje zastosowanie u wszystkich chcących chociaż w najmniejszym stopniu zadbać o swoją sprawność fizyczną. Nie ma sensu katować się na siłowni wydając przy tym niemałe pieniądze. Sensowne jest ćwiczyć według własnych możliwości i potrzeb, a nie tak jak ktoś narzuci. Ćwiczenia na powietrzu w gronie znajomych i przyjaciół są świetną motywacją do spotkań i wyjścia z domu, a to w jaki sposób zostanie to zorganizowane zależy tylko o Was. Zatem kierujmy się zasadą, że ma być relaksująco, odprężająco i tak przyjemnie by każdego dnia chcieć do tego wracać z utęsknieniem. Nawet najmniejszy ruch ciała sprawia, że spalają się kalorie, obniża się cholesterol, serce jest odciążone, krew jest mniej skłonna do krzepnięcia, a to zapobiega zatorom i zawałom serca.
 
Lubicie czekoladę? Macie ochotę na kieliszek czerwonego wina? Dlaczego nie! Czekolada zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Im ciemniejsza tym lepsza. Może być z dodatkiem orzechów. W każdej są polifenole, których zadaniem jest ochrona naczyń krwionośnych, a że serce kocha też inne drobne przyjemności to kieliszek czerwonego wina do obiadu na pewno nie zaszkodzi. Pomoże się zrelaksować, poprawi krążenie, sprawi, że policzki staną się pąsowe co zdecydowanie wpłynie na dobry humor.
Czyż dla takich „ niby „ grzeszków nie warto żyć? :)
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--