Nastrój się na Święta

 
Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w rodzinną tradycję. I jak zwykle przy takiej szczególnej okazji ciężko nam wstać od stołu. Kosztujemy każdą potrawę, bo przecież gospodyni domowa włożyła całe swoje serce w przygotowania. Nie wypada nie zjeść. A to niestety skutkuje niestrawnością, pieczeniem w przełyku, bólem brzucha i złym samopoczuciem.
Jak więc nie doświadczyć tego przynajmniej w święta?
Nie ma wspólnego mianownika dla wszystkich wymienionych wyżej dolegliwości. Pyszne pieczyste z dodatkiem aromatycznych, ale zawiesistych i ciężkich sosów, smażone w głębokim oleju ryby, pierożki, krokieciki. Przeróżne ciasta, dużo alkoholu i kolorowe napoje gazowane. Zero aktywności fizycznej. Wszystko to może powodować niestrawność, bóle brzucha i złe samopoczucie.
Podstawa to nie przejadaj się. Jedzenia nie zabraknie, więc dawkuj je sobie w małych ilościach i jedz powoli. Żołądek jest wielkości pięści, więc jedz tyle, żeby nie był pusty, ale nie tyle, żeby się rozciągnął. Dobrze, gdy po jedzeniu poczujesz pewien niedosyt. Nadmiar jedzenia podnosi ciśnienie w brzuchu, sprzyja to cofaniu się treści żołądka do przełyku czego efektem jest uczucie pieczenia czyli zgaga. Jeśli występuje u nas rzadko to najlepszym sposobem jest picie herbaty. Z pomocą przyjdzie ta z dodatkiem imbiru lub kminku, która ma działanie łagodzące. W ostateczności jeśli herbatka nie pomoże można wypić 1 łyżeczkę sody rozpuszczonej w 1 szklance przegotowanej wody.
Dobre na złagodzenie dolegliwości przełyku będą migdały. Mają odczyn zasadowy i neutralizują odczyn kwasów w żołądku.
Gdy z przejedzenia boli brzuch to darujmy sobie potrawy tłuste i ciężkostrawne. Postawmy na lekkie jedzenie wzbogacone naparami np. z dziurawca albo mięty.
A, gdy już na święta chcemy sobie pofolgować i nie trzymać się diety to:
- ograniczamy picie napojów gazowanych oraz dużej ilości alkoholu,
- powoli przeżuwamy każdy kęs – nadmierne połykanie sprawia, że wraz z jedzeniem połykamy dużo powietrza co powoduje nieprzyjemne wzdęcia i gazy,
- przed posiłkiem wypijamy szklankę niegazowanej wody mineralnej,
- kosztujemy wszystkie potrawy, ale każdą tyle ile mieści się w zagłębieniu dłoni,
- dla świętego spokoju ubieramy nieco luźniejsze ubrania – brak ucisku w talii ujarzmi nieco rewolucję żołądkową,
- często korzystamy ze świeżego powietrza, święta są ku temu doskonałą okazją, więc dużo spacerów jest jak najbardziej wskazane.
Pamiętajmy, Boże Narodzenie czy inne święta to nie tylko jedzenie i picie. To spędzanie czasu w gronie rodziny, wspólne rozmowy i radość. A zastosowanie się do tych kilku prostych rad sprawi, że czas ten będzie niezapomniany i zupełnie wyjątkowy.

 Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--