Menopauza mocna rzecz, ale...

 

Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale to naturalny etap, który każda kobieta może przeżyć pięknie.
Odrobina wiedzy.
Menopauzie często towarzyszą zmiany nastrojów, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie lęku i niepokoju. Zdarza się nadpotliwość i zaburzenia snu. Uderzenia gorąca i zmęczenie. To normalne objawy, które z czasem przejdą. Gorzej jeśli pojawią się stany depresyjne. Może to mieć związek z tym, iż menopauza zazwyczaj zbiega się z faktem, że dzieci już dorosły i wyfruwają z gniazda, zostaniemy sami, być może odsuniemy się od stałych partnerów, będziemy odczuwali oziębłość fizyczną, nie znajdziemy celu na dalsze życie i zostaniemy wykluczeni społecznie. Innymi słowy wypadniemy z życia. Ale menopauza to nie koniec świata. To możliwość na nowy dobry początek. Czasem lepszy od tego, który właśnie przeżyliśmy.
Dzisiaj mamy takie czasy, kiedy to kobiety 50+ są dużo sprawniejsze niż jeszcze 10 lat temu. Świat otworzył przed nimi wiele nowych możliwości. Daje im szansę na rozwój, zdobywanie wiedzy, rozwijanie swojego hobby. Teraz kobiety są świadome swojej wartości niż jeszcze kilka lat temu, kobiety wiedzą czego potrzebują i co najważniejsze wiedzą jak to osiągnąć, zatem menopauzę mogą przejść w miarę lekko pod warunkiem, że właśnie w tym okresie zrobią coś tylko i wyłącznie dla siebie.
A na to jest wiele sposobów.
Po pierwsze nie wstydzimy się stanu, że właśnie wchodzimy w wiek dojrzały, czyli bez poczucia wstydu i winy. Zły nastrój, ciągłe rozdrażnienie to norma, dlatego pozwólmy sobie na to, nie walczmy z tym, pokażmy, że coś się dzieje, ale stanowczo zaznaczmy, że od tego się nie umiera i dajemy radę. Z pomocą przyjdzie specjalista, który doradzi i sprawdzi z czego wynikają wahania hormonalne. Z pewnością dobierze odpowiednie leki dzięki, którym z optymizmem spojrzymy na świat.
Druga sprawa – robimy coś dla siebie. Bez wyrzutów. Przebieg menopauzy zależy od stanu zdrowia, genów i od samych kobiet.
Dieta – niewiele osób wie, że ma istotny wpływ na to, czy będzie przebiegała łagodnie czy nie. Naturalne metody wydają się najlepsze, więc w diecie nie powinno zabraknąć tłustych ryb, produktów pełnoziarnistych i soi w różnej postaci. Potrawom tłustym, ciężkostrawnym i słodyczom mówimy stanowcze nie! Nie możemy zapomnieć o codziennej aktywności fizycznej. Zwykły 30 minutowy spacer wystarczy, żeby dotlenić mózg, znacznie poprawić krążenie, rozładować stres, który przy menopauzie nie pozwala o sobie zapomnieć.
I ostatnia najważniejsza sprawa to znajomi i przyjaciele, którzy powinni stanowić nieodłączną część naszego życia. Ci, którzy potrafią zaakceptować, docenić, wesprzeć. Uwierzcie, że ich towarzystwo potrafi zdziałać cuda.
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--