Menopauza – jak ją ujarzmić

 

Nie ma nad czym debatować, wiadomo, że każda kobieta musi ją przejść, jednak każda przechodzi ją różnie. Jedne przechodzą ten stan łagodnie inne nie, ale pocieszający jest fakt, że 1/3 kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości oprócz ustania miesiączki.
Menopauza to co innego niż przekwitanie. Menopauza to ostatnia w życiu miesiączka, a przekwitanie daje o sobie znać kilka lat przed i kilka lat po menopauzie.
Główny objaw przekwitania to zanik czynności gruczołów co prowadzi do utraty płodności, czyli do całkowitego ustania miesiączkowania. A objawami menopauzy są uczucia gorąca albo zimna na przemian, nadmierna potliwość, często bezsenność. Kobiety bardziej wrażliwe odczuwają kołatanie serca, nerwowość, obniżoną samoocenę, częste „humory”. Dodatkowo może szwankować pamięć i koncentracja. Smutna wiadomość jest taka, że nie ma idealnego lekarstwa, aby przeciwdziałać tym stanom, jednak drobna zmiana stylu życia może ten proces złagodzić.
Co można zrobić na własną rękę?
Przede wszystkim odpowiednie nastawienie i pozytywne myślenie. Tylko to może mieć sens. Użalanie się nad tym „ dlaczego już, dlaczego mnie to spotkało itd.” to droga, która prowadzi donikąd. Relaks to sprawa priorytetowa. Pracujesz zawodowo? Nie pracujesz? Odpocznij! Praca w domu to też praca niemal 24 h na dobę. Posłuchaj relaksacyjnej muzyki, wypij lampkę czerwonego wina, poczytaj lub po prostu poleż. Nabierzesz nowej energii i spojrzysz na świat łaskawiej.
Odżywiaj się należycie. Nie objadaj się, a odżywiaj. Pełne ziarno, owoce, warzywa, nabiał i przetwory, ryby i chude mięso to to czego Twój organizm potrzebuje 5 razy na dobę. Nie zapomnij o piciu wody. To ważne, aby skóra na długo zachowała jędrność.
Poćwicz. Porozciągaj się, pomaszeruj, popływaj w basenie, poćwicz skłony i przysiady na zielonej trawie. Wzmocnisz nie tylko mięśnie i stawy, ale również Twoja samoocena znacznie się podniesie, co przecież jest bardzo ważne.
Zregeneruj swoją skórę. Ona starzeje się wraz z Tobą, traci sprężystość, a włókna kolagenowe wiotczeją. Warto więc sięgnąć po kosmetyki, które znacznie poprawią jej stan, nawilżą i dodadzą blasku.
Mimo wszystko Twoje hormony szaleją i nie dają ci spokoju? Seks. Jest dobry na wszystko. A właśnie teraz możesz się nim cieszyć do woli. Niech będzie radosnym i spontanicznym doświadczeniem, które możesz odkryć zupełnie na nowo.
Tych kilka krótkich porad z pewnością sprawi, że menopauza nie będzie taka straszna, bo przecież nie Ty jedna ją przechodzisz. W Polsce w wieku około menopauzalnym jest ponad 8 miliona kobiet i ta liczba ciągle wzrasta, więc...Nie daj się i czerp z życia tyle ile jesteś w stanie udźwignąć :)
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--