Macie problem z krwawiącymi dziąsłami? Problem może być głęboko ukryty.

 

 

Najczęstszym tego powodem są stany zapalne jamy ustnej lecz coraz częściej to nie jedyny powód.
Cukrzyca, paradontoza, marskość wątroby, a nawet anemia i brak witamin mogą powodować krwawienie z dziąseł.
Na początek problem warto skonsultować ze stomatologiem, jeśli ten zdiagnozuje, że po stronie stomatologicznej jest wszystko w porządku, wtedy trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który zleci kompleksowe badania.
Znasz te schorzenia?
Anemia. Pojawia się, gdy w organizmie brakuje żelaza co może być spowodowane nieprawidłowym żywieniem. Przy anemii mogą krwawić również dziąsła, ale odczuwamy też ogólne osłabienia, wypadanie włosów, zły stan paznokci i problem z bladością skóry.
Cukrzyca typu 2. Jeśli trzustka wytwarza za mało insuliny to we krwi pozostaje zbyt dużo glukozy, która pochodzi z pożywienia, wtedy właśnie dochodzi do cukrzycy typu 2. Właściwym będzie zażywać leki utrzymujące cukier na odpowiednim poziomie jak również zmiana diety i dużo ruchu.
Marskość lub niewydolność wątroby. Schorzeniem tym najczęściej obarcza się osoby nadużywające alkohol. Jednak może być też spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Ostatecznością będzie przeszczep organu, jednak zmiana diety i farmakoterapia znacznie mogą poprawić jej stan.
Awitaminoza czyli niedobór witamin, który spowodowany jest zbyt małym dostarczaniem ich do organizmu. Zwykle brakuje witaminy K i C, więc aby niedobory tych obu zniwelować warto do diety włączyć soję, pomidory, szpinak, kiszona kapustę, cytrusy, brokuły, paprykę i wątróbkę, która dodatkowo dostarczy niezbędnej witaminy A oraz żelaza.
Paradontoza. Zaczyna się od kamienia nazębnego i atakuje dosyć podstępnie. Przyczyna to drobnoustroje chorobotwórcze, które gromadzą się tam gdzie dziąsła łączą się z zębami. By schorzeniu zapobiec warto nitkować przestrzenie między zębowe i dokładnie szczotkować zęby. Jednak to nie wystarczy gdyż, prawdziwych cudów dokona stomatolog, który skutecznymi metodami oczyści zęby i spłyci kieszonki dziąsłowe.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--