Kręgosłup w dobrych rękach

 

Ponad 80 procent dorosłych skarży się na bóle kręgosłupa. Upływ lat sprawia, że mięśnie i więzadła grzbietowe sztywnieją, pojawiają się zwyrodnienia, które powodują przewlekły, ostry ból i wtedy szukamy pomocy. Jednak dolegliwości nie zawsze związane są z liczbą lat na koncie. Coraz częściej dużo młodsi ludzie narzekają na bolące plecy, a winę za to w dużej mierze ponoszą oni sami. Siedzący tryb życia, zła postawa, nieodpowiednia dieta i nadwaga w dużym stopniu skutkują bólami w krzyżu.
Gdzie szukać pomocy? Jak samemu złagodzić ból?
Stosowanie zimnych czy gorących okładów lub też faszerowanie się przeróżnymi lekami może pomóc, ale jedynie na chwilę. Trzeba nieco zmienić styl życia.
Zacznijmy od aktywności fizycznej i spadku masy ciała. Nadwaga obciąża cały kręgosłup. Każdy dodatkowy kilogram to 7 kilogramów więcej obciążenia dla odcinka lędźwiowego, skutkiem czego ścierają się chrząstki pokrywające kości co prowadzi do zwyrodnienia, a tym samym do bólu.
Nieodpowiednia dieta i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej sprzyja wytwarzaniu się stanów zapalnych i zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego i stawów międzykręgowych. Najlepszym lekarstwem będzie więc pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Dieta bogata w wapń i białko, które są budulcami kręgów korzystnie wpływają na ich funkcjonowanie. Dlatego dla utrzymania zdrowia naszego kręgosłupa, który niesie nas przez życie, warto pozbyć się starych upodobań na rzecz nowych, lepszych i z pomocą dietetyka oraz fizjoterapeuty zmienić tryb życia.
Dla kogo terapia u specjalisty?
Z doświadczenia terapeuty powinny skorzystać osoby cierpiące na rwę kulszową, wady postawy, nerwobóle, dyskopatię, drętwienie i osłabienie kończyn, przykurcze mięśni, a nawet bóle i zawroty głowy. Na wizytę do terapeuty trzeba zgłosić się z wynikami badań RTG i USG, rezonansem magnetycznym czy też tomografią komputerową. Jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, specjalista ocenia m.in. postawę ciała i ustawienie poszczególnych stawów. Pomoże to ustalić odpowiednią technikę terapii. Działania fizjoterapeuty dotyczą nie tylko stawów, ale też tkanek miękkich. Terapię możemy odczuć już po pierwszym zabiegu, a ilość i częstotliwość zależy od schorzenia.
Oprócz odpowiedniej diety ważną rzeczą jest poprawna postawa w czasie siedzenia. Generalnie siedzimy długo ( w pracy, w domu po pracy w celu naładowania akumulatorów itd. ) i nie jest to zabronione, ale należy siedzieć w taki sposób, aby plecy zwłaszcza odcinek lędźwiowy, jak najbardziej był przysunięty do krzesła. Prawidłowe siedzenie jest jednym ze sposobów na eliminację bólów kręgosłupa.
Tak jak wszystkie narządy tak i kręgosłup potrzebuje regeneracji. Nieodpowiednia pozycja podczas snu może uciskać kręgi, dlatego najlepsze będzie ułożenie na boku z ugiętymi nogami. Ważny też powinien być dobór odpowiedniego materaca, który dopasuje się do kształtu ciała, a profilowana poduszka zadba o odcinek szyjny kręgosłupa, rozluźni mięśnie i ustabilizuje kark.
Musimy pamiętać, że żadne z wymienionych wyżej czynników stosowane nieregularnie i osobno nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. O nasze rusztowanie musimy zadbać kompleksowo, wtedy będzie ono naszą podporą na wiele lat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--