Kamienie nerkowe? Można ich uniknąć

 

Gdy równowaga kwasowo – zasadowa zostaje zaburzona, możemy mówić o zakwaszeniu organizmu. Nadmiar kwasów jest magazynowany w postaci złogów, które mogą powodować różne objawy chorobowe w różnych częściach ciała.
Dzisiaj chcielibyśmy przyjrzeć się nerkom, gdyż coraz większa rzesza ludzi uskarża się na ich dokuczliwy ból. Jedną z przyczyn może być właśnie zakwaszenie organizmu, które częściej pojawia się u osób, których dieta w znacznej mierze opiera się na słodkościach, mięsie i tłustych posiłkach ubogich w warzywa i owoce. Przy takim zestawie nerki gromadzą dużo szczawianu wapnia, które dają początek chorobie.
Ostry ból w okolicach nerek to niewątpliwie objaw kamicy nerkowej. Z bólem pojawiają się nudności, wymioty i gorączka. Zwykle też bolesne oddawanie moczu. Objawów tych nie wolno bagatelizować i leczyć samemu półśrodkami. Bez wątpienia potrzebna jest szybka konsultacja lekarska. Badanie krwi, moczu oraz usg brzucha pozwoli na wykrycie złogów kamieni. Gdy są małe, nie odczuwamy żadnych dolegliwości, piasek i niewielkie kamienie pod wpływem przyjmowania leków rozkurczowych i gorących okładów z reguły wydostają się same na zewnątrz ,ale fakt częstych infekcji pęcherza powinien być niepokojący. Duże złogi zwykle leczy się ultradźwiękami lub usuwa operacyjnie. Nieleczona kamica uszkadza nerkę, a to dużo większy problem niż mogłoby się wydawać.
Jak im zapobiegać?
Oczywiście ruch i odpowiednia dieta.
Wyeliminowanie z diety wieprzowiny i innych tłustych mięs oraz wszelkich produktów przetworzonych. Nadmiar soli szkodzi, bo przyczynia się do nadciśnienia tętniczego i uszkadza błonę śluzową żołądka. Niewskazany jest cukier, słodziki, produkty na bazie białej mąki, ryż, żółte sery, alkohol, kawa i herbata z wyjątkiem zielonej bo jest zasadowa. Zalecane są warzywa gotowane i surowe, wszystkie zielone oraz pomidory, ziemniaki, marchew, naturalne kiszonki, gdyż mają odczyn zasadowy. Picie niegazowanej wody mineralnej sprzyja wydzielaniu kwasów z organizmu, dlatego zaleca się 2,5 litra dziennie. Owoce surowe suszone i gotowane bez żadnych konserwantów.
Aktywność fizyczna znacznie sprzyja pozbyciu się kamieni, a siedzący tryb życia to hodowla złogów kamieni. Idealny sprawdzony przepis to lek rozkurczowy, litr wody i godzinka marszobiegu.
Oczywiście wszystko zależy od typu kamicy. Lekarz specjalista z pewnością ustali dietę i aktywność fizyczną dostosowaną do choroby.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--