Jak zmotywować się do ćwiczeń?

 

Udowodniono, że 70% Polaków prowadzi siedzący tryb życia, a tylko co dziesiąty jest aktywny fizycznie. To bardzo niepokojące dane.

Chcąc myśleć stereotypowo na temat zdrowego stylu życia to pierwsze skojarzenie jakie przychodzi do głowy to smukła sylwetka, kuchnia pełna warzyw i codzienna wyczerpująca aktywność fizyczna. Trzeba pójść trochę dalej i pomyśleć, że zdrowy styl życia to nie tylko moda. Powinniśmy go zmienić nie dla naszych znajomych, bo oni też ćwiczą, zdrowo jedzą itd. Powinniśmy go zmienić dla nas samych, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zamiast za wszelką cenę walczyć o wąską talię, zawalczmy o dobre zdrowie, bo brak chorób to brak różnych dolegliwości, a co się z tym wiąże dużo większy komfort życia.

W podjęciu decyzji o zmianie trybu życia, niewątpliwie istotną rolę odgrywa motywacja. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, gdy za oknem pogoda nie dopisuje, ciężko się zebrać i wyjść chociażby na spacer. Z reguły już na początku zaczynamy odczuwać niechęć, gdy okazuje się, że musimy poradzić sobie z ilością wyrzeczeń. Zatem jeśli brakuje nam przekonania, że zmiany wprowadzane są po to, aby poprawić swoje zdrowie, prawdopodobnie mamy niewielkie szanse, że się na nie zdobędziemy. Dlatego zanim cokolwiek zaczniemy robić zastanówmy się w jakim celu podejmujemy się tego i czy jesteśmy na tyle silni, żeby dotrwać do końca.

Jak już trochę motywacja się podniesie, to często potrzebny jest dodatkowy, bodziec, jakiś impuls, że tak, to już nadszedł ten czas, że już jesteśmy gotowi do tego, aby podjąć wyzwanie. Zwykle impulsem jest wizyta u lekarza, która nierzadko kończy się robieniem badań, bo, a to cholesterol za wysoki, nieunormowane ciśnienie krwi itd. Lekarz zaleca odpowiednią dietę i aktywność fizyczną i wtedy to jest ten czas kiedy zmieniamy styl życia.

Brak motywacji do zmian może być spowodowany tym, że samemu raczej się nie chce, dlatego świetnym rozwiązaniem są ćwiczenia w grupie. Warto poszukać klubu, który prowadzi zajęcia typu zumba, aerobik, fitness. Wspólne wyjścia choćby na długi spacer to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli chęci znajdziemy w sobie to otoczenie dodatkowo może nas wspierać i motywować w dążeniu do celu. Dlatego nie bez znaczenia jest zmiana stylu życia wprowadzana wspólnie z przyjaciółmi.

Niewątpliwie zdrowy styl życia  to dla niektórych zbyt duże wyzwanie i dotyczy to sfery emocjonalnej. Każda zmiana wymaga czasu. Nie da się od razu porzucić wszystkich złych nawyków. Trzeba to robić etapami, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie i wrócimy do punktu wyjścia. W osiągnięciu sukcesu trzeba być cierpliwym i doceniać swoje wyniki.

W każdej życiowej zmianie należy kierować się jedną zasadą. Zmiany wprowadzamy ze względu na swoje zdrowie, a nie dla swoich znajomych, więc nawet jeśli otoczenie sabotuje nasze decyzje i wysiłki to należy cierpliwie tłumaczyć jaki jest tego cel i nie rezygnować z tego. Być może obraz naszego zdrowia sprawi, że znajomi zmienią zdanie i zaczną interesować się zdrowym trybem życia i nas naśladować. I o to chodzi, żeby było nas jak najwięcej zdrowych, spełnionych i szczęśliwych. 

 Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--