Starzenie się nie takie straszne

 

Ostatnie lata pokazują, że zmienia się nasze myślenie o problemach zdrowotnych. Teraz nie pytamy o przyczynę chorób tylko zastanawiamy się co może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia.
Oto kilka wskazówek dla zachowania kondycji, zdrowia i dobrego samopoczucia w jesieni życia.
Mitem jest, że osiągając wiek 55+ nie można robić czegoś więcej niż do tej pory. Tak naprawdę istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, poprawić i udoskonalić, bo na zmianę stylu życia nawet w starszym wieku nigdy nie jest za późno. Nie tylko brak choroby jest istotny dla każdego człowieka, ale również dobry stan psychiczny, fizyczny i społeczny. Zdrowie i starzenie się to umiejętność spełniania się w życiu społecznym, branie w nim czynnego udziału, adaptacje do zmian jakie występują w otoczeniu i przede wszystkim radzenie sobie z nimi.
Pierwszym krokiem może być wprowadzenie w życie grupowej aktywności fizycznej. Różnego rodzaju ćwiczenia jak np. skłony, rozciąganie czy nordic walking pozwolą na kontrolowanie prawidłowej wagi, wzmocnią mięśnie, poprawią krążenie i ciśnienie krwi. W jesieni życia mięśnie mają tendencję do sztywnienia, więc ćwiczenia rozciągające jak np. joga poprawią ich elastyczność i mogą złagodzić takie dolegliwości jak osteoporoza czy artretyzm. Dodatkowo każda aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko różnych chorób w tym również demencji. Ćwiczenia odstresowują, opóźniają zmęczenie, poprawiają ogólną wydolność organizmu i dają dużo satysfakcji. Wzmacniają, rozluźniają i wyciszają.
Następny krok to zmiana nawyków żywieniowych. Prawidłowo skomponowana dieta ma wiele korzyści płynących dla zdrowia. Oprócz utrzymania odpowiedniej wagi, „lekka dieta” zmniejsza ryzyko cukrzycy i otyłości, dlatego węglowodany i mięso powinny ustąpić miejsca większym porcjom warzyw i owoców na talerzu.
 Istotne znaczenie w zachowaniu dobrego zdrowia ma aktywizacja społeczna. Badania wykazały, że regularne spotkania towarzyskie sprzyjają temu, że nabywamy pozytywnego i optymistycznego podejścia do życia, nie czujemy się osamotnieni, mamy większą wolę robienia „ czegoś „, jesteśmy bardziej otwarci, szczęśliwsi i pełni energii. Zatem aktywność społeczna to nie luksus, a konieczność. Konieczność by wspomóc i pobudzić rozwój psychiczny człowieka.
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać jak leczyć, dlatego też dla zachowania zdrowia należy regularnie przeprowadzać podstawowe badania lekarskie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie szybkiego leczenia.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--