Jak poprawić kontakty z innymi

 

Nie oszukujmy się, każdy z nas chce błyszczeć w towarzystwie, a jeśli nie to przynajmniej chce być lubiany. Tak się jednak zdarza, że pochłonięci pracą, pędem za karierą i domowymi obowiązkami zapominamy jak duże znaczenie mają dobre kontakty międzyludzkie.
Oczywiście wiadomo, że wszystkim nie dogodzimy i nie sprawimy, że nagle wszyscy będą nas lubili, ale przynajmniej część zmieni o nas zdanie, jeśli nie najlepiej wyglądaliśmy w ich oczach. Polubią nas bez przyczyny, tak po prostu, bo jesteśmy i już:)
Po pierwsze traktujmy ludzi z szacunkiem i zrozumieniem. Jest szansa, że odwdzięczą nam się tym samym. Jeśli nie to zostawimy po sobie dobre wrażenie kogoś wartościowego.
Słuchajmy uważnie. To niezwykła umiejętność, która wymaga kontaktu wzrokowego i świadomości tego, o czym mówi nam rozmówca.
Rozwiązujmy konflikty i bądźmy fair. Lepiej poddać się konfrontacji niż uciekać od problemu, a tym bardziej unikać go. Mówmy o problemie, nie o osobie, która go stworzyła. Nie zastraszajmy, nie manipulujmy, a już na pewno nie róbmy niczego za plecami. Szukajmy dobrych rozwiązań i kompromisu.
Odpuszczajmy. To dobra cecha. Czasem lepiej dać sobie spokój niż ciągnąć coś w nieskończoność pogłębiając problem. Zróbmy to dla dobra sprawy, bo tak trzeba, bo jest wygodnie, bo lubimy i nam zależy. Ot tak.
Wyjdźmy czasem naprzeciw czyichś potrzeb. To nie jest złe. Wyciągnięcie ręki dla kogoś kto o nią nie prosi, a my widzimy, że jej potrzebuje to dobra cecha.
Bądźmy blisko. Nie odwracajmy się, bo to nie nasza sprawa, nie nasz problem itd. Świadomość bliskości drugiej osoby jest tratwą ratunkową i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie narzucajmy się, ale bądźmy czujni w razie czego.
Przepraszajmy, gdy zajdzie potrzeba. Każdy z nas popełnia błędy, ale tak niewielu potrafi się do nich przyznać. Tylko szczera relacja ma szansę na coś głębszego.
Mówmy szczere komplementy, bądźmy mili, zaskakujmy dobrymi gestami, ale też bądźmy świadomi istnienia pewnej granicy, której przekroczyć nam nie wolno. Zastanówmy się czy to co chcemy przekazać, trafi na odpowiedni moment, stabilny grunt. Czy nie posuniemy się za daleko, chodzi o wyczucie na ile możemy zbliżyć się do drugiego człowieka.
Zrozumienie, cierpliwość i empatia z pewnością zaowocują i poprawią relacje.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--