Jak pokonać nieśmiałość?

 

Żyjemy w czasach, w których wysoko oceniana jest umiejętność „ sprzedania siebie”, swoich umiejętności i swojej wiedzy. Osoby nieśmiałe pomimo swojej wartości i wielu talentów, często już na starcie odpadają. Niewątpliwie nieśmiałość możemy uznać za urodę charakteru, ale nierzadko jest to ogromna przeszkoda w życiu codziennym. Oszacowano, że ok. 77 % społeczności zmaga się z tym stanem psychicznym na różnych etapach życia.
Proces wycofywania się z życia społecznego, bo tak możemy nazwać nieśmiałość, zaczyna się już we wczesnych latach dzieciństwa. Dotyczy to ( choć nie zawsze ) nieprawidłowości w środowisku rodzinnym np. wyróżnianie tylko jednego z dzieci, nieumiejętność cierpliwego wysłuchania pociechy, przerywanie wypowiedzi, niedopuszczenie do głosu co może powodować, że dziecko zamyka się w sobie i dorasta w przeświadczeniu, że wszystko robi źle, nadopiekuńczość rodziców, która nie pozwala dzieciom rozwinąć skrzydeł. Nieśmiałość może również wynikać ze statusu materialnego. Biedniejsi czują się wytykani palcami i wycofują się z życia bo np. wstydzą się własnego domu.
Lista przyczyn jest długa i może odbić się w dorosłym życiu, chociaż z nieśmiałych dzieci nie zawsze wyrastają nieśmiali dorośli. Często jest tak, że dorośli mając obraz z dzieciństwa nie chcą go powielać w życiu dorosłym i starają się walczyć z tym stanem. Zmieniają środowisko, wchodzą w nowe, ciekawsze znajomości co skutkuje tym, że nabywają więcej pewności siebie.
Aby pokonać nieśmiałość trzeba uświadomić sobie w jakim stanie się znajdujemy i podjąć próbę zmiany tego stanu. Spisanie celów na kartce i dążenie do ich realizacji. Dobrym sposobem będzie metoda małych kroczków i konsekwencja. Na początek warto zdobyć grono kilku dobrych znajomych. Ale niech to będą dwie, trzy osoby, a nie od razu dziesięć. I postawić sobie za cel, że przy najbliższej okazji pójdę na imprezę i poznam dwie nowe osoby, porozmawiam z nimi, wymienię się numerem telefonu, spotkam się z nimi za tydzień. Drugi cel to dzisiaj zapytam o drogę dwie osoby, jutro zapytam o godzinę jedną itd., itd. Spowoduje to, że małymi krokami otworzymy się na ludzi, zaczniemy pokonywać nieśmiałość i nawet, gdy poniesiemy porażkę, nie zniechęci nas to bo, przecież plan mamy inny.
Inny sposób to odwrócenie od siebie uwagi. W towarzystwie osoby nieśmiałe często boją się odezwać z myślą, że zaraz powiedzą coś co może się komuś nie spodobać, że się przy tym skompromitują itd. Brak kontaktu z innymi sprawi, że będziemy nienaturalni, a to z kolei przyciągnie uwagę innych. Aby temu zapobiec dobrze jest odezwać się i skierować uwagę znajomych na kogoś innego mówiąc, że np., tamta koleżanka ma ładną sukienkę, albo tamta ma ładne kolczyki.
Osoba nieśmiała może mieć kompleksy na temat swojego wyglądu. Dobre samopoczucie może być kluczem do pokonania nieśmiałości. Warto więc wybrać się do fryzjera czy kosmetyczki, kupić świetną bluzkę i wyjść na spacer. Niewielkie zmiany spowodują, że wyprostujemy się i nabierzemy więcej śmiałości. Poprawi się również nasza samoocena i pewność siebie.
Możliwości wyleczenia się z nieśmiałości jest dużo. Wymaga to cierpliwości i samozaparcia, bo nie raz pomimo porażek i niepowodzeń możemy wrócić do punktu wyjścia, ale warto podjąć to wyzwanie, bo wycofanie się z różnych aktywności pozbawia nas wielu życiowych szans. Ważne też by ćwiczyć optymizm i z uporem zmierzać do celu. Założenie na początku, że czegoś nie zdołamy zrobić może skutkować tym, że naprawdę się nie uda. Trzeba ćwiczyć wiarę we własne siły i możliwości, trzeba przekonywać się o własnych wartościach, umiejętnościach i wierzyć, że nie jest się gorszym od innych.
Bo tylko pozytywne myślenie pozwoli w 100% wyzbyć się nieśmiałości.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--