Jak jeść z głową?

 

To w jaki sposób odżywiamy się wpływa na ogólne zdrowie naszego organizmu. Prawidłowo zbilansowana dieta może uchronić przed różnymi dolegliwościami, zła dieta niestety będzie im sprzyjała.
Przy układaniu jadłospisu należy pamiętać, że nie tylko ważna jest wartość kaloryczna posiłków, ale również ich różnorodność. Nasza codzienna dieta powinna zawierać odpowiednie porcje węglowodanów, tłuszczy, białek oraz witamin i minerałów. W prawidłowo zbilansowanej diecie nie trzeba jeść mało tylko mądrze, czyli tak, żeby dostarczyć tego czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Wiek dojrzały często wiąże się ze złymi nawykami nabytymi z lat poprzednich. Jemy dużo, tłusto, w pośpiechu, podjadamy między posiłkami, objadamy się wieczorem, by w nocy znowu zaglądać do lodówki. Nie jest to dobre, ani dla naszej wątroby, ani też dla naszego samopoczucia.
Trawienie pokarmów zwykle trwa ok. 3 godzin, więc takie odstępy między posiłkami należy zachować. Pierwsze śniadanie należałoby zjeść do jednej godziny zaraz po przebudzeniu. Kolację natomiast 3 godziny przed snem. Posiłki powinny być tak skomponowane, aby zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a wartość kaloryczna każdego z nich nie powinna przekraczać 350 kcal.
Łasuchy niestety będą niepocieszone. Z codziennej diety trzeba wyeliminować to co słodkie, tłuste i z dużą zawartością kalorii. Wszelkim fast – foodom, żółtym serom, wysoko przetworzonym wędlinom i słodkim pustym kaloriom mówimy stop. Uważajmy też na nadmiar spożywanych owoców, gdyż zawierają dużo fruktozy, która może znacznie zwiększyć naszą wagę.
Dieta garstkowa to nic innego jak nakładanie na talerz takich porcji jedzenia, które mają wielkość środka naszej dłoni. Kasze, ryż czy makaron odmierzamy zanim będą ugotowane, a produkty mięsne po ugotowaniu i odparowaniu wody. I jak wspomnieliśmy wcześniej menu powinno być urozmaicone, bogate w witaminy i minerały, kolorowe i zachęcające do jedzenia.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--