I tak i nie

 

Przez całe życie stosujemy się do porad lekarzy specjalistów, którzy pomagają nam utrzymać zdrowie. Ufamy bezgranicznie ich doświadczeniu i rygorystycznie przestrzegamy ich zaleceń. Stosowanie powszechnych zaleceń jak niepalenie papierosów czy ograniczenie alkoholu niewątpliwie wyjdzie nam na zdrowie, jednak często zdarza się tak, że lekarze nadmiernie uogólniają wskazania dotyczące zdrowego stylu życia. Dlatego nie będzie grzechem jesli pewne stałe zasady złamiemy od czasu do czasu.
Dietetycy rekomendują picie dwóch litrów płynów dziennie i spożywanie jak najwięcej posiłków bogatych w błonnik. Dostarczenie prawidłowej ilości wody do organizmu sprzyja poprawie przemiany materii, ujędrni skórę i wpłynie na prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Ale trzeba zachować rozsądek, gdyż picie zbyt dużej ilości wody wiąże się z niedoborami minerałów. Potas, który zostaje wydalony z moczem odpowiada za prawidłową pracę serca, a magnez odgrywa ważną rolę dla naszych mięśni.
Również spożywanie produktów o dużej zawartości błonnika nie dla wszystkich jest dobre. Pomimo, że zapewnia lepsze trawienie, chroni przed miażdżycą czy rakiem jelita grubego, to osoby zmagające się z osteoporozą i anemią powinni ograniczyć jego spożywanie. Błonnik utrudnia wchłanianie żelaza i wapnia przez organizm. Dodatkowo zaburza wchłanianie leków, dlatego też trzeba zachować dwu godzinną przerwę między spożywaniem produktów błonnikowych.
Witaminy i minerały tylko z naturalnych źródeł? Tak, bo lepiej zostaną wchłonięte przez organizm, ale trzeba mieć na uwadze, że nie we wszystkich warzywach i owocach są obecne. Niektóre pochodzą z produktów zwierzęcych. Nie każdy też może jeść produkty mięsne, więc może różnych składników brakować. By temu zapobiec warto skonsultować się z lekarzem czy dołączyć do diety witaminowe suplementy.
Z diety trzeba wyeliminować wszystkie tłuszcze? I tak i nie. Tłuszcze dostarczają energii i potrzebne są do produkcji hormonów. Jednak dieta powinna zawierać tłuszcze pochodzenia roślinnego, bo nie zawierają cholesterolu, a mają kwasy omega – 3, które poprawiają pamięć i koncentrację oraz wzmacniają odporność organizmu.
Stomatolog radzi, aby myć zęby bezpośrednio po każdym posiłku. Tak, ponieważ resztki pokarmu zalegają pomiędzy zębami co powoduje próchnicę i rozwój bakterii chorobotwórczych. Jednak przy spożywaniu cytrusów czy piciu słodzonych napojów gazowanych trzeba odczekać kilkanaście minut. Kwasy organiczne zwarte w sokach, napojach i owocach cytrusowych mogą rozmiękczać szkliwo i szczotkowanie może je znacznie uszkodzić, dlatego najpierw trzeba wypłukać usta wodą i odczekać, dopiero potem można szczotkować.
Aktywność fizyczna jak najbardziej, ale z umiarem. Ćwiczenia poprawiają ogólną kondycję, organizm jest lepiej ukrwiony, mięśnie rozluźnione tworzą nowe komórki kostne, ale aktywność wzmacniać stopniowo nie obciażając przy tym stawów i nie doprowadzać do bólu mięsni. Chorym stawom dać odpocząć lecz całkowita rezygnacja z ćwiczeń spowoduje degenerację i ubytek komórek kostnych, a to z kolei doprowadzi do ankylozy, czyli trwałego usztywnienia stawów.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--