Gdy korzonki odmawiają posłuszeństwa

 

Wraz z wiekiem nasze kręgi zużywają się i ulegają zwyrodnieniom. Wystarczy nieodpowiednio stanąć na prostej drodze czy w niewłaściwy sposób coś podnieść, aby przez nasze plecy przeszedł przeszywający ból. To znak, że kręgosłup nacisnął na korzonki nerwowe.
Ok. 70% bólów korzonkowych pojawia się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Reszta to bóle odcinka szyjnego i piersiowego tak więc objawy zależą od miejsca ucisku.
Nasz kręgosłup zbudowany jest z kręgów, które rozdzielone są dyskami, więc gdy jeden z nich wysunie się w odcinku lędźwiowym, dokucza nam ostry ból w okolicy dolnej partii pleców i promieniuje do pośladków, bioder i stóp. Wtedy też towarzyszy temu mrowienie, nogi stają się odrętwiałe, możliwe też, że brzuch i pachwiny będą pobolewały.
Nie możesz skręcić szyją? Boli cię kark? Masz problemy z poruszaniem głową? Pojawił się ból w klatce piersiowej? To znak, że dysk wysunął się w odcinku szyjnym oraz piersiowym i uciska na nerwy.
Jak temu zaradzić?
Właściwym byłoby przez kilka dni poleżeć na płaskim podłożu i odciążyć bolące miejsca. Na pewno nie obejdzie się bez leków przeciwbólowych, rozkurczowych i przeciwzapalnych. Ulgę naszym plecom przyniesie pozycja krzesełkowa, w której leżąc na plecach uginamy nogi pod kątem prostym w biodrach i kolanach, a łydki opieramy na sofie. Taką pozycję przyjmujemy często i do czasu odczucia ulgi.
W leczeniu korzonek może okazać się, że przyjmowanie samych leków przeciwbólowych to nie wszystko. W zależności od zaawansowania choroby lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe, zastosować fizykoterapię oraz masaże kręgosłupa i ćwiczenia na wyciągu.
Chcąc ustrzec się przed bólami pleców należy unikać gwałtownych ruchów jak skłony i skręty tułowia. Podnosząc jakąkolwiek rzecz z podłogi, należy kucnąć z wyprostowanymi plecami. Zakupy rozłożyć na dwie torby, podczas długiego stania przekładać ciężar ciała z nogi na nogę. Ważne też, żeby zadbać o prawidłową aktywność fizyczną, której celem będzie wzmocnienie mięśni pleców i brzucha.
Jeśli jednak poczujemy, że nie możemy chodzić i czujemy niedowład kończyn należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przyczyną może być rwa kulszowa, która nie ma nic wspólnego z korzonkami, a jej ból jest tak ostry i piekący, że w skrajnych przypadkach leczenie może zakończyć się poważną operacją.
 
 
 
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--