Dajcie mi się wreszcie wyspać

Sezon świateczny minął przynajmniej na jakiś dłuższy okres. Czas świątecznych przygotowań , zabiegania i wczesnego wstawania również, więc teraz z początkiem nowego roku mamy okazję wreszcie się wyspać. Wielu z nas nie ma z tym problemu, gdyż zasypiamy niemalże po zmrużeniu oka, jednak wśród nas szczęśliwców są i tacy, którzy ze snem mają nie lada problemy.
Każdemu z nas zdarza się chociaż jedna nieprzespana noc w miesiącu, czasem nawet w tygodniu. I jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, to żaden dramat, jeśli jednak sytauacja ma miejsce nader często, należy bacznie się temu przyjrzeć, bo brak snu może mieć wiele twarzy.
Stare jak świat powiedzenie: "Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz" , sprawdza się w stu procentach. To może być pierwszym powodem bezsenności. W zaśnięciu przeszkadza złe miejsce do spania, niewygodne łóżko ustawione bezpośrednio np. pod oknem, gdzie prosto w oczy świeci latarnia z intensywnym światłem, albo zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu nie sprzyjają zaśnięciu. 
Często bywa tak, że, gdy zbyt intensywnie spędzamy cały dzień, nasze emocje siegają zenitu, na wieczór wzrasta nasza ekscytacja, która nie pozwala zasnąć. Zatem na około dwie godziny przed snem, postarajmy się wyciszyć organizm i nie dawać już zbyt dużej dawki energii.
Nie objadajmy sie na koniec dnia. Kolacja powinna być lekka, nieduża i podana odpowiednio wcześniej, by nie obciążać na noc żołądka. Z wydętym brzuchem ciężko zasnąć. Unikajmy też picia dużych dawek alkoholu przed snem. Połączony z ciężkim jedzeniem może sprawić, że tej nocy nie zaśniemy. Pomimo tego, że alkohol może i ułatwia zasypianie to jednak sen jest krótki, płytki i towarzyszą temu częste przebudzenia.
Jeśli chcemy zadbać o spokojny, głęboki sen powinniśmy unikać drzemek w ciągu dnia. Gdy wykonujemy ciężką, wyczerpującą pracę dozwolona jest drzemka nie dłuższa niż piętnaście do trzydziestu minut w celu naładowania akumulatorów. Natomiast jeśli pracę mamy lekką, zalecamy wyjscie na długi spacer. Rześkie powietrze sprawi, że nasz organizm zacznie oddychać pełną piersią, dostatecznie naładuje akumulatory, pojawią się endorfiny i nabierzemy chęci do dalszego działania.
I co najważniejsze, jeśli nie cierpimy na żadne choroby, które mogą zaburzać sen, a bezsenność zdarza nam się raz na jakiś czas, to do łóżka kładziemy sie wtedy, kiedy czujemy, że kleją nam się oczy i głowa opada ze zmęczenia, natomiast wstajemy tuż po pierwszym przebudzeniu. Wylegiwanie się sprawia, że jeszcze bardziej nic nam sie nie chce i daje mylne wrażenie, że cierpimy na bezsenność, bo przecież przewracamy się z boku na bok chcąc ponownie zasnąć.
Na bezsenność częściej niż mężczyźni cierpią kobiety po menopauzie i tuż po pięćdziesiątych urodzinach. Zatem jeśli wieczorami wystepują problemy z zaśnięciem, budzimy się zbyt wcześnie, nie przesypiamy bez przerwy 7 - 8 godzin w ciągu nocy, często się budzimy i ponownie nie możemy zasnąć czy też wstajemy i jesteśmy zmęczeni to znak, że naprawdę cierpimy na bezsenność i powinniśmy skorzystać z porady lekarza specjalisty, który po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu z pewnością znajdzie tego przyczynę i zaradzi na tą przypadłość.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--