Ciśnienie idealne

 

U zdrowej osoby prawidłowe ciśnienie to 120/80 mmHg. Powyżej tego wyniku możemy myśleć iż mamy nadciśnienie tętnicze. Każdy zmagający się z nadciśnieniem wie, że trzeba je kontrolować, ponieważ brak kontroli może doprowadzić do uszkodzenia serca, mózgu, oczu, a nawet nerek. Wiemy jednak, że można z nim żyć, gdyż jego skoki reguluje się za pomocą farmaceutyków i zmiany stylu życia.
Styl życia przede wszystkim.
Dużo ruchu najlepiej na świeżym powietrzu sprawi, że ciśnienie będzie ustabilizowane. Żwawy trucht albo 30 minut dziennie jazdy na rowerze dotlenią serce, które efektywniej będzie pompowało krew. Dodatkowo odpowiednia ilość ruchu to brak problemów z bólem mięśni, kręgosłupa i nadwagą, która znacznie przyczynia się do powstawania nadciśnienia.
Dieta ma istotne znaczenie w walce z nadciśnieniem. Powinna być lekka, bogata w ryby, które dostarczają zdrowych tłuszczy oraz powinna obfitować w warzywa i owoce z dużą zawartością potasu np. banany, suszone śliwki, morele, biała fasola, pomidory, nać pietruszki, kasza gryczana, orzechy.
Wszyscy ciśnieniowcy powinni wpisać sól, kawę i zieloną herbatę na czarną listę, gdyż produkty te znacznie podwyższają ciśnienie. Tytoń? Absolutne NIE!.
W zamian za to można stosować pełną gamę dostępnych zdrowych ziół, pić soki owocowe i wielowarzywne, wodę mineralną, herbatkę z cytryną,
Jaki jest prawidłowy pomiar ciśnienia?
Ciśnienie mierzymy w pozycji wygodnej, na siedząco. Podczas pomiaru nie ruszamy się gwałtownie, starajmy się również nie rozmawiać. Zakładamy mankiet aparatu do mierzenia w taki sposób, aby ramię było nim owinięte, ok. 2 – 3 cm powyżej dołu łokciowego. Dociskamy, włączamy ciśnieniomierz, obserwujemy i czekamy na pomiar. Gdy symbol pulsu przestanie migotać, pojawi się wartość i mankiet rozluźni się pomiar można uznać za zakończony. Ciśnienie można mierzyć i na lewej ręce i na prawej, a nie jak większość mówi, że tylko na lewej, bo znajduje się po stronie serca. Ważna jest natomiast konsekwencja, jeśli zawsze mierzymy na prawej ręce to niech tak zostanie. Pamiętajmy, że wynik 140/90 mm Hg świadczy o nadciśnieniu tętniczym.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--