Bo nad związkiem należy pracować przez całe życie.

 

Recepta na długie i szczęśliwe życie we dwoje? Wydaje się banalna. Wystarczy się kochać, reszta sama przyjdzie. A tymczasem sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.
Statystyki pokazują, że tylko w Polsce rozpada się co trzeci związek. I to związek z wieloletnim stażem. Co zatem zrobić, żeby nasz nie dołączył do grona rozbitków?
Wiele par twierdzi, że przyczyną rozpadu jest niezgodność charakterów i niedobranie życiowe. Można byłoby zapytać, a gdzie mieliście oczy 20, 30 lat temu, kiedy to zakochani szliście do ołtarza trzymając się za ręce i przyrzekając sobie miłość do grobowej deski.
Niestety szkopuł jest taki, że kiedy jesteśmy w sidłach miłości to mamy problem z racjonalną oceną zachowania drugiej osoby. Wcześniej nie zauważamy ewentualnych wad i zbyt pochopnie w nieprzemyślany sposób podejmujemy życiowe decyzje.
Niezbyt pocieszającą wiadomością jest ta, że tak naprawdę nigdy do końca nie będziemy pewni tej drugiej osoby. Po pierwsze dlatego, że ludzie są bardzo różni od siebie, po drugie pomimo, że poznali się w różnych okolicznościach to zmienia się świat. Zmianie ulegają nasze upodobania i oczekiwania. Dlatego podejmując decyzję o byciu z kimś trzeba tego kogoś zaakceptować z jego wadami i zaletami. Nie szukać ideału bo sami nim nie jesteśmy. Na każdym kroku trzeba znajdywać kompromis by dojść do porozumienia na każdym etapie życia. Mówi się, że jak kupujemy stół to blat z nogami. Tak samo jest przy wyborze partnera.
Jak odbudować nieco zachwianą bliskość?
Jeśli zaczynamy oddalać się od siebie to odbudowanie bliskości nie przyjdzie w jeden dzień. To wymaga czasu, poświęcenia i zaangażowania od obojga partnerów. Wspólne codzienne rozmowy nawet o błahych sprawach przypomną czasy, kiedy nie mogliśmy się od nich oderwać jak byliśmy nieco młodsi. Natłok spraw może sprawić, że zapominamy o sobie, o naszych potrzebach, dlatego nie trzeba czekać, aż druga strona wyciągnie rękę pierwsza. Zachęćmy partnera do bliskości, stwórzmy przestrzeń do intymności, zacznijmy wspólnie z partnerem ją budować. Odbudujmy rytuały, które dawniej były tak naturalne. Wspólny język, przytulanie, bliskość, czas, kompromis to mocny fundament każdego małżeństwa.
Nie myśleć, że coś jest niemożliwe. Nie ma rzeczy niemożliwych tylko chęci czasem brak...
Rutyna, która wdarła się do życia, tylko z pozoru daje spokój. Jeśli jest nam w niej dobrze to nie zmieniajmy tego, ale jeśli za czymś tęsknimy, czegoś nam brakuje i przede wszystkim zależy nam na związku to zacznijmy działać. Bo w związku chodzi o kontakt, o bliskość, o całkowite spełnienie się w nim.
W życiu bardzo ważne jest to, żebyśmy zauważyli i przypomnieli sobie, że obok nas od dawna jest ta druga osoba. Nie przechodźmy obok niej niepostrzeżenie. Zauważmy ją, nie oddalajmy się nawet, gdy jesteśmy już razem 50 lat. Pomyślmy o tym co nas łączy, wróćmy do przeszłości i zastanówmy się ile razem przeszliśmy. Poszukajmy tego co nas do siebie przyciągnęło, powiedzmy sobie o tym i wzmocnijmy to na nowo.
Napiszmy do siebie list. Intymny. Jak kiedyś. Zapewnijmy o naszym uczuciu i uporządkujmy swoje myśli. Okazujmy sobie czułość na co dzień...bo jeśli nam zależy to o związek trzeba dbać przez całe życie, inaczej nic z tego nie będzie.
 
 
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--