Bezpieczne ćwiczenia dla osób w wieku 50+

MARSZOBIEG
Jest formą wzmocnienia układu ruchu całego organizmu, zwiększenia
odporności fizycznej i psychicznej. Odległości odbywa się za pomocą marszu i biegu, które przeplatają się wzajemnie w różnych proporcjach.

JOGA
System ćwiczeń wykonywanych w ściśle określonych pozycjach, nazywanych asanami. Układając ciało w różnych pozycjach, mamy możliwość wzmocnienia układu mięśniowego
oraz popracowania nad ograniczeniami ruchowymi. Joga to również ćwiczenia równoważne i oddechowe.
TAI-CHI
Doskonała forma gimnastyki. Uprawiając ją można zdecydowanie poprawić koordynację ruchową. Regularne treningi nauczą osoby starsze bezpiecznie balansować ciałem, poprawić wydolność organizmu i ogólną wytrzymałość.
NORDIC WALKING
Forma aktywności ruchowej , która może być praktykowana przez wszystkich, polegająca na marszu z różną intensywności z wykorzystaniem specjalnie dobranych kijków.

TANIEC
Może być uprawiany bez ograniczeń przez osoby w różnym wieku. Poprawia wszystkie parametry motoryczne, tj. równowagę, koordynację ruchową, siłę wytrzymałość. Kształtuje sylwetkę i podnosi sprawność wszystkich układów organizmu, wywierając niekwestionowany, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.
GIMNASTYKA
Zaletą tej formy ruchu jest to, że może być podejmowana w różnych warunkach (plener, sala, pływalnia), a jej atrakcyjność zwiększa wykorzystanie muzyki i różnorodnych przyborów gimnastycznych.

GRY I ZABAWY REKREACYJNE
Podczas tych zajęć dochodzi do połączenia uwagi oraz wysiłku (ruchowego, emocjonalnego i intelektualnego). Zapewnia to uczestnikom radość z możliwości działania, zadowolenie z osiągnięć oraz uczucie odprężenia i oderwania od codziennej rutyny.
Wśród gier i zabaw rekreacyjnych, które można polecić do realizacji na zajęciach dla seniorów są:
boccia i krokiet/mini-golf– dzięki prostym zasadom i braku ograniczeń wiekowych, gry te poza kształtowaniem sprawności fizycznej dają niezwykłą możliwości integracyjnego działania w grupie. Celem gry boccia jest wrzucenie na boisko białej billi, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil innego koloru. Krokiet polega natomiast na przeprowadzaniu kul przez bramki uderzeniami drewnianego młotka.
zgadywanka terenowa - to marsz na oznaczonej (np. paskami kolorowego papieru) trasie, na której co 50 metrów znajduje się punkt kontrolny. Tam sędzia informuje zawodnika o rodzaju zadania (sprawnościowe lub intelektualne) oraz o sposobie zaliczenia próby. Zawodnicy, podzieleni są na 3-5-osobowe drużyny, startują z linii startu w wylosowanej kolejności, co kilka minut.
Zasady bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej

1) Zacznij od niewielkich wysiłków- wdrażaj je stopniowo.
2) Jeśli długo nie ćwiczyłeś – skonsultuj to najpierw z lekarzem
3) Nie przeceniaj swoich możliwości.
4) Dostosuj formę ruchu do własnych upodobań, tak, aby aktywność sprawiała ci przyjemność.
5) Podczas ćwiczeń rywalizuj bardziej z własnymi słabościami, niż z partnerem.
6) Pamiętaj o zasadzie, że małymi krokami można również dojść daleko.
7) Rozpoczynaj ćwiczenia powoli, stopniowo zwiększając ich intensywność.
8) Szanuj swoje ciało, nie bagatelizuj jego sygnałów.
9) Nie zniechęcaj się. Wbrew pozorom, utrzymanie dobrej kondycji niekoniecznie wiąże się z poświęceniem na to dużej ilości czasu i finansów. Zależy głównie od samodyscypliny i systematyczności powtarzanych czynności.
10) Wycisz się
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--