Aktywizacja seniorów sposobem na pogodną starość

 

W ostatnich latach wiek dojrzały polskiego społeczeństwa stał się bardziej zauważalny. Wiele instytucji państwowych i organizacji społecznych zajmuje się tematem osób starszych, którego celem jest podniesienie ich jakości życia, co zdecydowanie wpłynie na pozytywne i satysfakcjonujące starzenie się. Zwiększenie aktywności życiowej seniorów ma za zadanie przeciwdziałać postępującej niesprawności, samotności i społecznemu wykluczeniu co pozwoli na bycie niezależnym przez wiele lat.
Aktywność to energia, która daje szansę na kontaktowanie się i porozumiewanie z innymi osobami co ma duże znaczenie w wieku dojrzałym, bo zaspokaja potrzeby psycho – społeczne, daje poczucie spełnienia i jest warunkiem odgrywania ról społecznych.
Aktywność możemy podzielić na trzy grupy: formalną, nieformalną i samotniczą.
Formalna to taka, w której bierzemy aktywny udział w życiu społecznym, politycznym, w różnych stowarzyszeniach, klubach czy wolontariatach.
Nieformalna to taka, która polega tylko na kontaktach z rodziną i przyjaciółmi, natomiast aktywność samotnicza obejmuje aktywność we własnym gronie, czyli oglądanie telewizji czy zajmowanie się swoimi zainteresowaniami.
Osoby starsze mające dużo wolnego czasu mają do dyspozycji szerokie spektrum możliwości do rozwijania różnych form aktywności. W miarę możliwości zdrowotnych i finansowych mogą żyć nie tylko w kręgu własnej osoby pomagając dzieciom, wnukom i zajmując się codziennymi obowiązkami, ale również w formie wolontariatu mogą udzielać się społecznie pomagając innym. Wolontariat daje poczucie użyteczności i radości z wykonywania nawet najdrobniejszych czynności. Mogą angażować się w działalność wielu klubów zorganizowanych dla seniora, dzięki którym mogą aktywnie i miło spędzać czas. Seniorzy mogą też podejmować nowe role społeczne typu kurator sądowy, samorządowiec itd.
Wśród osób osiągających wiek 50+ dużym powodzeniem cieszą się Uniwersytety III Wieku, które przyciągają wręcz rzesze osób chcących podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje oraz pobudzić umysł do kreatywnego działania. Spotkania na uczelniach to również chęć wyjścia z domu, pokazanie się w środowisku i przede wszystkim poznanie nowych, interesujących osób, które podzielają wzajemne pasje.
Istotą udanego starzenia się jest bez wątpienia aktywność fizyczna. Niestety często wśród seniorów jest to temat niemalże zakazany. Wielu ludzi starszych nadal ogranicza się do robienia zakupów i wyjścia z psem, odkładając ćwiczenia sprawnościowe na potem. A tymczasem sprawność fizyczna w wieku dojrzałym to jeden z głównych elementów promujących zdrowie i witalność na starsze lata, bowiem aktywność fizyczna to niezależność i poprawa jakości życia.
Podsumowując chcielibyśmy przekazać, że proces starzenia się jest równie ważnym etapem życia człowieka jak każdy inny, ale jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od poprzednich etapów. Aby zdrowo i pogodnie wejść w ten okres trzeba pogodzić się z faktem starzenia się, nie izolować się od społeczeństwa tylko wejść z głową uniesioną wysoko do góry i powiedzieć światu; Tak! Oto jestem! Mam 60+ i dobrze mi z tym.
Trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki by móc czerpać z tego czasu całymi garściami ciesząc się dobrym samopoczuciem i świadomością przynależności do innych.
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--