100 lat

 

Aby organizm pracował prawidłowo musi być regularnie odżywiany. Nie ma jednego złotego środka na sposób, żeby w zdrowiu i szczęściu dożyć 100 lat.
Długie i szczęśliwe życie przeżyte w dobrym zdrowiu nie jest wynikiem wyszukanych diet, obciążających ćwiczeń czy wielu wyrzeczeń. To raczej drobne zmiany nawyków żywieniowych, trochę nieskomplikowanego ruchu i znacznej aktywności społecznej pozwolą na dożycie 100 lat i więcej.
Ciekawostką jest, że na podstawie badań przeprowadzonych w 2007 roku stwierdzono, że stulatkowie, którzy mieli stan łagodnego nadciśnienia tętniczego byli bardziej samodzielni w wykonywaniu podstawowych czynności i mieli znacznie lepszą kondycję umysłową niż ich rówieśnicy nie zmagający się z tą dolegliwością. Hm... zastanawiające. Jedną z przyczyn takiego stanu mogło być to, że u grupy badanych seniorów proces starzenia się tętnic był znacznie zaawansowany co doprowadziło do pogorszenia się przepływu krwi i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Natomiast zwiększone ciśnienie poprawiało przepływ krwi do narządów i lepiej pracowały.
Nadciśnienie tętnicze w społeczeństwie to nie lada problem i trzeba z tym walczyć, każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje indywidualnego podejścia, bo wyniki badań przeprowadzone były na pewnej grupie osób, które w opisany wyżej sposób wykazały taką reakcję, a nie inną. Na innych te badania mogą nie odnieść takich samych rezultatów.
Co ciekawe znany premier Włoch, fanatyk młodości i pięknego wyglądu ma plan utworzenia wielu międzynarodowych placówek do badań nad długowiecznością. Od dawna wspiera projekt Quo Vadis, który przeprowadza badania nad wydłużeniem życia ludzkiego. Kto wie, może doczekamy czasów, w których do życia będziemy potrzebowali jednej miododajnej pigułki, która pozbawi ludzkość chorób w zamian dając młodość i wieczne życie...:)
 


Opinie użytkowników

Masz jakieś przemyślenia lub pytania do tej tej porady? Podziel się nimi w komentarzach!

Wyszukiwanie

Wyszukaj historie po słowach kluczowych. Lorem ipsum dolor sit amet.Kategorie wpisów


Ostatnio dodane

 1. Zdrowe odżywianie

    Pożywienie i jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest tematem lekceważonym zarówno w społecznej dyskusji jak również w indywidualnym...

 2. Nastrój się na Święta

    Przed nami kolejne Boże Narodzenie. Suto zastawione stoły i biesiadowanie od rana do wieczora na stałe wpisało się w...

 3. Bananowa skórka - jak ją wykorzystać?

    O tym, że banany mają niesamowite właściwości chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ale oprócz tego mają coś jeszcze. Coś...

 4. Dlaczego warto się przytulać?

    W naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że osobom 50+ wielu rzeczy nie wypada robić. A bo to nie przystoi,...

 5. Menopauza mocna rzecz, ale...

    Nie dajmy się zwariować. Jest to stan nieunikniony, nasze ciało daje nam sygnały – „ tak starzejesz się”, ale...

--